Американското правителство ще съди рейтинговата агенция Standard & Poor's, съобщи Би Би Си. Делото ще се концентрира върху високите оценки, които финансовите специалисти дали през 2007 г. на обезпечени с ипотеки облигации, чиято стойност след това се сринала.
Очаквано, S&P коментираха, че обвиненията нямат никаква фактическа или правна основа. Това ще е първото дело срещу рейтингова агенция, за която се смята, че е помогнала с действията си за избухването на кризата.
Политици, инвеститори и представители на регулаторните органи ги критикуват за това, че са дали своята най-висока оценка от AAA на хиляди високорискови и обезпечени с ипотеки ценни книжа, които бързо загубиха стойност.
Самият процес на изготвяне на рейтингите поражда притеснения за евентуален конфликт на интереси, тъй като агенциите получават заплащане от емитентите. С по-добра оценка, дадена компания може да взема по-големи заеми.
Инвеститори също подгониха S&P в съда, но агенцията заяви, че ще продължи да изготвя рейтинги, тъй като те представляват изява на мнение - действие защитено от Първата поправка на американската конституция.
Standard & Poor's обявиха в официално съобщение, че „дълбоко съжаляват", че рейтингите им са били неточни и посочиха, че са похарчили 400 млн. долара за подобряването на качеството им.
Междувременно, акциите на McGraw Hill, които са собственици на S&P, се сринаха с 14% на Уолстрийт. Тези на конкурентите Moody's също паднаха - с 10%.