Нова акция срещу джихадистите в Сирия

САЩ и арабските й съюзници нанесоха нов удар на „Ислямска държава" в Сирия, насочени към петролните рафинерии, които осигуряват на групировката 2 милиона долара дневно. Убити са най-малко 14 джихадисти и петима цивилни при ударите.

Екстремистите контролират рафинерии в Ирак и Сирия, с които си осигуряват финансиране, като продават нелегално петрола с помощта на посредници в Ирак, Иран, Йордания и Турция.
Повечето от самолетите, участвали в акцията, са на партньорите от арабските държави, а не на САЩ, уточни говорителят на Пентагона контраадмирал Джон Кърби.

В удара срещу джихадистите са участвали Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Йордания.

По данни на базирания във Великобритания Сирийски център за наблюдение на човешките права екстремистите са убити при въздушните атаки над провинция Дейр аз Зур снощи, а цивилните - при удари в областта Хасака.

Белгия също реши да вземе участие във въздушната операция, като се включи с шест изтребителя-бомбардировачи Ф-16. Холандия ще разположи шест изтребителя Ф-16. Гърция също реши да вземе участие в ударите срещу „Ислямска държава", като ще се включи с хуманитарна помощ и чрез оръжейни доставки за бойците.

Междувременно чешкият президент Милош Земан получи писмо с бял прах, изпратено от името на „Ислямска държава". Според самия Земан обяви, че писмото е било пратено от човек с психическо заболяване. Чехия не участва във военновъздушната операция срещу ислямистите в Ирак и Сирия. Прага обаче изпрати на кюрдските милиции в Ирак 500 тона боеприпаси и възнамерява да помогне за обучението на кюрдски бойци.

Резолюция на ООН срещу Ислямска държава

ООН ще се противопостави на заплахата от джихадисти в Ирак и Сирия чрез резолюция, в която налага на страните под заплаха от санкции, да възпрепятстват свои граждани да се присъединяват към екстремистки организации като "Ислямска държава". При откриването на заседанието, на което присъства и президентът на Франция Франсоа Оланд, бе отдадена почит на френския заложник на ИД, който бе обезглавен от ислямистите.

Обама увери Франция в подкрепата на САЩ след това брутално убийство. Той припомни, че според експерти около 12 000 чуждестранни бойци от повече от 80 държави са се присъединили през последните години към екстремистки организации в Ирак и Сирия.

Държавите от ООН трябва да възпрепятстват влизането или транзитното преминаване през техните територии на чужденци екстремисти, когато има достоверна информация за техните намерения.

Това засяга в голяма степен Турция, която граничи със Сирия. Турция редовно е обвинявана в твърде меко отношение към джихадисти, преминаващи транзитно през нейната територия. В отговор тя увери вчера, че от началото на сирийския конфликт е засякла и експулсирала повече от 1000 чуждестранни бойци от 75 страни.

Няколко европейски страни, сред които Франция и Великобритания, вече обявиха мерки за ограничаване на движението на екстремисти, опасявайки се, че техни граждани, които са пътували в страни като Ирак и Сирия, може при завръщането си да организират атентати в своите родни страни.

Новините

Най-четените