САЩ потвърди, че в Сирия са използвани химически оръжия, причинили "смърт в потресаващи размери".
Американският държавен секретар Джон Кери съобщи за "безспорни доказателства" за употреба на токсичен газ, като "почти без съмнение" било, че зад това стои режимът на Башар ал Асад.
Сирийският президент отрича и поддържа тезата, че е набеждаван за масовите убийства от бунтовниците, които били истинските виновници.
Миналата седмица Асад бе обвинен от противниците си, че е наредил атака със зарин в предградията на Дамаск, приключила със смъртта на 1300 души, сред които и деца.
"С очите си всички станахме свидетели", каза Кери. В интернет се появиха десетки видеоклипове от зловещата нощта атака, която първият дипломат на САЩ описа като "морално отвратителна".
Кери припомни, че използването на химически оръжия е незаконно, неморално и невиждано от десетилетия в цивилизования свят. Дори държави, с които международната общност има твърде малко допирни точни, са съгласни с това.
"Нарушаването на тази норма на международното право не може да бъде подмината без санкции", обяви Кери.
Президентът Барак Обама още преценява как страната му да отговори, но все още не е взето решение и няма срок, в който това да стане.
Обстрел с ракети, вместо удар?
"Вашингтон пост" твърди, че американците не планират мащабна военна намеса в размирната страна, която втора година е в гражданска война, а само "двудневен предупредителен обстрел" с ракети. Причината е, че Вашингтон не желае да се въвлича в нова и вероятно скъпа война.
Източници на вестника от Белия дом казват, че операцията ще има възпитателен характер. Белият дом намирал това решение за идеално. САЩ не искат да се замесват в продължителни военни действия в Сирия, но искат да спрат и газовите атаки.
Предполага се, че правителствените войски ще бъдат обстрелвани от кораби, но не е изключено да се използват и стратегически бомбардировачи.
По-рано Асад заяви пред руска медия, че нападение срещу Сирия ще е голяма грешка и поредният военен провал на Щатите.
Междувременно в света се оформя своеобразна коалиция, готова да нанесе военен удар по режима на Асад. Начело са САЩ, Великобритания и Турция, подкрепяни от Франция.
Брюксел засега е сдържан към подобни намерения, като поиска първо да бъде потвърдена употребата на химическо оръжие.
В Съвета за сигурност на ООН Русия и Китай пък блокират приемането на решение, което би позволило военна намеса. Според устава на ООН решенията трябва да се вземат с консенсус, а в случай че някоя от страните членки на Съвета наложи вето, това е невъзможно.