Река Дунав достигна рекордно ниво от 8.83 метра в Будапеща тази сутрин в 5 ч по Гринуич, но край българския бряг водите кротуват.
Повишаване на нивото на река Дунав в българския й участък след опустошителните наводнения в Централна Европа се очаква днес, но засега няма опасност.
Обявен е жълт код - повишено внимание на оперативните органи за защита при наводнения в зависимост от по-нататъшното развитие на високата вълна. Областните управи, Гражданска защита, басейновите дирекции и АЕЦ "Козлодуй" вече са получили предупреждение за опасността.
По данни на МОСВ около 9 юни в горното течение на българския участък на река Дунав водното количество ще достигне средния праг - симулирано водно количество с период на повторение веднъж на 2 години.
Нивото на Дунав на българска територия зависи от количествата вода, изпускана от хидро-съоръжението "Железни врата" между Румъния и Сърбия, обясни зам.-областният управител на Видин Любомир Низамов, цитиран от агенция "Фокус".
Областният управител успокои, че опасността за Видин е минимална. „В Западна Европа нивото се вдига, но там оттокът на водата е много малък", категоричен бе Низамов, според когото България ще бъде застрашена от наводнение при пълноводие на реките Тиса, Сава и Морава, каквото засега не се прогнозира.
"В Сърбия засега няма покачване на нивата на реките, при което се налага повишено внимание," допълни Любомир Низамов.
Дигите в Унгария издържат
Дигите за защита по протежението на реката в цяла Унгария засега издържат. В столицата обаче пикът на покачването все още не е достигнат и се очаква това да стане в понеделник при изгрев слънце, посочват унгарските власти.
При предишното значимо покачване на Дунав през 2006 г. нивото достигна 8.60 метра. Премиерът на Унгария Виктор Орбан подчерта, че следващите два дни в страната ще бъдат изключително важни.
Най-застрашени в столицата са т. нар. Кримски бряг, Буда и островът Маргет.
Унгарският премиериер Виктор Орбан е обявил продължаване на извънредното положение. Отдръпването на водата се очаква да стане в рамките на около седмица, което означава, че и в Будапеща около 16-17 юни нивото на реката ще се върне на около 6 и половина метра.
Досега са били евакуирани около 1200 души от застрашените места, в 1783 жилища няма ток заради наводнението. В столицата броят на евакуираните е 215.
На 8 юни следобед проливните дъждове наводниха централната част на Буда, където нивото на водата достигна 30-50 сантиметра заради запушени канали, но след бързата намеса на пожарникарите водата беше изпомпана и обстановката се нормализира.
Доброволци и специалисти от звената за борба с природните бедствия работят неуморно в западната и северозападната част на страната, където още вчера бяха счупени рекордите на речните нива.
Северна Германия застрашена
Хиляди спасители, пожарникари, военни и доброволци в административния център на провинция Саксония-Анхалт-Магдебург - продължават битката с последиците от наводненията, които сега заплашват да засегнат и Северна Германия. Представител на местния кризисен щаб съобщи, че нивото на река Елба в района на Магдебург днес може да превиши 7.5 м при норма 2 м.
В момента спасителите се опитват да не допуснат да бъде наводнена трансформаторна подстанция, която захранва с електричество района на Магдебург. Жп мостът над Елба е затворен. Кметът на града Луц Трюмпер призова жителите да запазят спокойствие и да следват указанията на властите особено когато става дума за евакуация.
Драматично се развива ситуацията на юг от Магдебург. Обявена е евакуация в редица населени места, включително градовете Барби и Акен, където живеят около 8000 души. Хората са отвеждани на безопасни места с коли на бърза помощ и бронетранспортьори.
Донякъде се е нормализирала обстановката в град Хале, а също в Битерфелд, където нивото на водата спада, но все още има опасност от наводнение. Властите не бързат да отменят предупреждението за максимална степен на опасност, но специалистите очакват, че още утре жителите на Битерфелд ще могат да се върнат по домовете си.
В Бранденбург остава критична ситуацията около град Витенберг, където нивото на Елба достигна историческата граница от 7.5 м. Властите са започнали евакуацията на 1500 жители от централните части на града. Тежко е положението в Мюлберг, където спасители и военни цяла нощ укрепваха дигите. Допълнително са поставени 35 хиляди чувала с пясък, съобщи кризисният щаб.
Специалистите предупреждават, че стихията ще се премества на север. Под опасност от наводнения са Долна Саксония, Мекленбург-Предна Померания и Шлезвиг-Холщайн. Там река Елба също може да достигне рекордни нива.
В цяла Германия последствията от стихията отстраняват около 70 хиляди пожарникари и над 11 хиляди военнослужещи. Президентът Йоахим Гаук днес посещава пострадали от наводненията райони. Той вече пристигна в Хале, а по-късно ще продължи за Майсен, намиращ се на 25 км от Дрезден.