Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова отменя решението за строеж на спорната територия в Несебър, защото е незаконно. Това обяви самата тя, цитирана от Агенция "Фокус".
Павлова представи резултатите от направената от Дирекцията за национален строителен контрол проверка на издадените разрешения за строеж в кв. "Черно море", Несебър, местност Кокала.
Решението за строеж включва първите 4 етапа от общо 11-те за строеж в спорната местност. Предвидено е застрояването на 122 жилищни сгради.
Община Несебър е саботирала проверката на ДНСК за строителното разрешение върху спорния терен и ще бъде наказана, каза още Попова.
"Имахме категорично несъдействие от страна на общината. Това е причината чак днес да можем да издадем разрешения за отмяна на този проект", каза Лиляна Павлова.
В продължение на три дни общината се криеше. Ще бъде направено административно наказание на общината за категоричното саботиране на проверката, както и на главния архитект, обясни министърът.
Подробните устройствени планове като този за спорните територии в Несебър, (изключил на практика близо трийсетте декара като дюни), и за спорни имоти и в Царево и Равда, са изготвени от един и същ архитект - ЕТ "Калин Тихолов".
За много кратък период от 12 дни се взима решението, че проектът е съвместим с опазването на природата. Решението е качено на сайта на инспекцията и не е било обжалвано от неправителствените организации.
Допуснати са груби нарушения, каза инж. Милка Гечева, директор на ДНСК. Единствено по част геодезия е изготвен проект. Всичко останало е в идейна фаза, каза тя.
В случая разрешението е издадено по общия ред, а не според реда за разрешение по идеен план, посочи Гечева.
В приложените към разрешението за строеж, единствено идейният проект за архитектура е одобрен от главния архитект, с подпис от главния архитект и печат от общината, каза още тя. Останалите проекти нямат печат от общината или подпис от главния архитект.
Книжата не отговарят на изискванията за издаване на разрешение за строеж като обем и съдържание, допълни Гечева. Странното е, че по Нова година, когато еколози начело с Тома Белев разкриха скандалната сделка, самата Гечева, заедно с главния архитект на Несебър и шефът на РИОСВ-Бургас твърдеше, че всичко е чисто и почтено.
По-рано стана ясно, че прокуратурата е започнала проверка по случая със скандалните терени край Несебър, а премиерът Бойко Борисов настоява проверката да обхване периода от 1 януари 2004 г. до 31 декември 2012.
Премиерът освен това е разпоредил на министрите на регионалното развитие, на околната среда и на земеделието заедно с депутатите от ГЕРБ да предложат на Народното събрание необходимите промени в Закона за горите, Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие и Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, "за да не се допускат подобни сделки и строежи".
Сутринта министърът на земеделието и храните Мирослава Найденов огледа терена в Несебър и обяви, че ще иска становище от експерти дали са дюни или не. Той си беше поставил срок до другия петък междуведомствената комисия да излезе с решение. Павлова го изпревари.
Честита 2013 година на целия екип - здраве, щастие и благоденствие желая На следващо място - "Дюните са дюни - няма да се строи" - заглавието е подвеждащо и неточно. С проверката на ДНСК - Бургас и издадената Заповед за отмяна на разрешение за строеж не е констатирано нищо такова, установено е единствено, че издаденото разрешение за строеж е незаконосъбразно. Съответно следва заповед за отмяната му. Тази заповед е административен акт и подлежи на съдебен контрол, така че е много рано да пишете хвалебствия, казусът тепърва ще се развива, подозирам, не съвсем благоприятно за обществения интерес, дано греша. Стискайте палци издадената заповед да е законосъобразна /демек да е читаво и в съответствие със закона издадена/ и съдът да не я отмени, иначе - ще се строи и още как ... А издалият заповедта незабавно ще има възможност да си умие ръцете с калпавата съдебна система - "ето на, ние отменихме разрешението за строеж, но съдебната система - виждате какво направи ПАК". Не бива да се хвърля и прах в очите, като се цитират искания на Бойко Борисов за проверки на сделки - през 2010 година лицето Мирослав Найденов предостави на Главна прокуратура /тогава Главен прокурор беше Борис Велчев/ 5 000 /пет хиляди/ "съмнителни" сделки, по някои от които бяха разпитани, в качеството на свидетели, бившият министър Нихат Кабил и Стефан Юруков. Неща да сте чули за сделка, обявена за нищожна? Или за развито до край съдебно производство?