Иран се подигра със съдбата на осъдената на смърт чрез пребиване с камъни - а впоследствие на обесване - иранка Сакине Мохамади Аштиани, както и с ангажираните с освобождаването й западни медии и активисти.
Снощи говорител на Международния комитет срещу екзекуциите с камъни обяви победа, след като кадри по излъчващата на английски език иранска телевизия PressTv показаха как тя се връща със своя син и адвоката си в дома си в Северозападен Иран.
Така зрителите останаха с впечатлението, че тримата са неочаквано освободени. Излъченото снощи интервю с Аштиани обаче повдигна въпросa дали това не е последната стъпка на Иран към изпълнението на екзекуцията й.
Днес италианското издание La Repubblica, което беше изключително активно в събирането на подписи срещу смъртната присъда на Сакине, коментира, че тя всъщност е била отведена в дома си само за да се реализира предаване, което ще бъде излъчено тази вечер и в което, по информация на PressTv, Сакине прави самопризнания, че е убил мъжа си, описвайки подробности около престъплението.
PressTv заявява днес на интернет страницата си, че "противно на огромната пропагандна кампания от страна на западните медии, според които убийцата Сакине Аштиани Мохамади е билa освободена, нашият екип се договори с властите за това Сакине да бъде снимана в дома й, за да се направи видео за мястото на престъплението и извършването му."
И още: "В пропагандата на Запада срещу съдебното дело на Мохамади Иран вижда политически опит за подкопаване на ислямската република."
Предаването на Press TV, озаглавено Iran today, ще бъде излъчено тази вечер (20:35 ч. Българско време), както и три пъти в събота.
43-годишната Сакине, майка на две деца, лежи в затвора в Табриз в северозападната част на Иран в продължение на четири години. През октомври 22-годишният син на иранката Саджад Гадерзадех и адвокатът й Хоутан Киан бяха арестувани в Табриз, докато даваха интервю на двама германски журналисти, които също бяха отведени. По късно бе арестуван и иранският адвокат на журналистите.
Присъдата на иранката предизвика остра международна реакция в целия свят. Иранските власти бяха принудени да отменят за неопределено време изпълнението на екзекуцията с камъни. Междувременно обаче главният прокурор на Иран Голам Хюсеин Ежей каза, че Сакине ще бъде обесена, като обясни, че осъденана на пребиване с камъни заради прелюбодейство е обвинена и в друго престъпление - съучастие в убийството на съпруга си. За това присъдата е бесилка.
Последната информация в края на ноември бе, че осъдената на смърт може би ще избегне изпълнението на присъдата. Тогава ръководителят на Висшия съвет на Иран за правата на човека Мохамед Джауад Лариджани заяви в интервю за Press Tv, че са направили много за смекчаване на присъдата, така че има шанс за спасяването на живота на Сакине.
В същото време обаче, според ирански източници, името й беше включено в изготвен от иранския Върховен съд списък на хора, чиито присъди трябва да бъдат изпълнени възможно най-скоро.
Същия ден Международният комитет срещу екзекуциите организира протести пред иранското посолство в Париж, както и шествие към административната сградата на Европейския парламент в Брюксел. Протести имаше и в Рим, също пред офиса на Европейския парламент.
Срещу делото на Аштиани се провеждат международни протести и кампании на чуждестранната преса в западните държави. Известни личности и интелектуалци в Европа поведоха цивилизована "война" за освобождаването на Сакине, както и на още 13 души, осъдени на смърт чрез убийство с камъни.
Всеки може да се присъедини към призивите за спасяването на Сакине на някоя от подписките, инициирани от чуждестранните медии.