От 2 до 6% намалява одобрението към всички държавни институции в началото на юли. Това показват данните от изследването на НЦИОМ. Изключение прави Българското национално радио, което добавя 3% одобрение и достига най-високия си рейтинг за последната година от 62.9%.
В началото на юли на фона на растящата критичност към управляващите, съдът, прокуратурата и полицията губят по 2% одобрение, парламентът - 3%, а кабинетът - 4%. Армията губи 6% заради взривовете в Ямболско.
С най-високо доверие сред министрите се ползва министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, следвана от вътрешния министър Цветан Цветанов и Мирослав Найденов, "отговорникът" по земеделието и храните.
С най-ниско доверие са правосъдният министър Диана Ковачева и министърът на транспорта Ивайло Московски. Трайно високо неодобрение остава за работата на финансист №1 Симеон Дянков и на социалния министър Тотю Младенов.
Четвърти по одобрение, след Найденов, е Николай Младенов, а пети - Вежди Рашидов. В контекста на събитията от последния месец расте критичността към работата на министъра на земеделието и горите, чието одобрение спада с 6 пункта. Цветанов също губи 6% от одобрението за работата си.
Повечето лидери на парламентарни групи губят от 2 до 4% доверие. Единствено председателят на ПГ на Коалиция за България Сергей Станишев е с най-високо доверие - 26%. Подкрепата за лидера на социалистите в собствената му партия е висока. Одобрението за бившия президент Георги Първанов спада с 2%
За последния месец ръководителите на основните държавни институции също губят доверие. Премиерът Бойко Борисов губи 6%, а президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът Маргарита Попова - с по 3%. С 4 пункта расте неодобрението към работата на председателя на парламента Цецка Цачева.
Ако изборите бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 26.6%, за БСП - 18%, Меглена Кунева и формацията й "България на гражданите" е с подкрепа от 7.5%, ДПС с 6.4%, а Синята коалиция има шансове за следващия парламент, ако се запази цялата. За "Атака" биха гласували 2.5%. Прагът за влизане в парламента у нас е 4%.
Общите критични настроения през месеца се пренасят и върху политици и публични лица, които традиционно имат висок рейтинг. С 6% спада одобрението към българския еврокомисар Кристалина Георгиева, с 5% - към кмета на столицата Йорданка Фандъкова.
С 6% намалява одобрението и за Меглена Кунева, което вероятно се дължи на отдръпването на хора, които по принцип й симпатизират, но не приемат политическия й проект и декларираната от нея дясна ориентация. Подкрепа й оказват по-скоро леви избиратели.
То държава някъде от 1990 г. насам не съществува. Следователно всички разсъждения по въпроса са излишни.