Не сме щастливи от страх да не обидим някого

"Атомизацията" на обществото, липсата на пълноценни междуличностни връзки и на сигурност за бъдещето са основните причини българите да се определят като нещастни, коментира антропологът от БАН доц. Валери Личев, пред БТА.

Според доклад за световното щастие българите са сред 10-те най-нещастни народи в света. В същото време тази година Институтът за социални изследвания и маркетинг излезе с данни, че българинът не е нещастен, а по-скоро предпочита да се представя за такъв и да не споделя щастието си по различни причини - от страх, от завист, от суеверие или защото не смята, че останалите обичат да слушат да чуждите успехи.

У нас има стар страх, плод на суеверието, че назоваването на нещо може да има причинно-следствени последици. Неслучайно имената на болестите - например шарка и чума, не се споменават в традиционната култура, тъй като се вярва, че с назоваването им ще бъдат призовавани, и се използват заместващи, описателни имена, например "блага леля", обяснява той.

Ако човек се определи като щастлив, той ще афишира емоционално превъзходство над другите, които е много вероятно да бъдат раздразнени от подобен тип откровеност. Така би могъл да събуди тяхната прикрита агресия, която да се прояви като завист, обяснява Личев. Това е архаичен феномен, съпътстващ ни още от кърмаческа възраст и изразява желанието ни за разрушаване на "по-добрия", превъзхождащия ни обект.

Щастието става толкова по-проблематично, колкото по-силен е разпадът на междуличностните отношения, но по-адекватно според него е обяснението, което свързва негативната оценка на психичното състояние с несигурното бъдеще. Човек се адаптира не само към природната среда, но и към социалната.

В стабилна среда човек може да проектира успешно своя живот и да живее съобразно собствените си проекти. В несигурна среда като българската, дългосрочни планове не могат да бъдат правени.

В неспособността ни да виждаме в другите източник на подкрепа и доверие Личев намира и основната причина за липсата на стабилно чувство, което да се определя като щастие - в отсъствието на пълноценни междуличностни връзки.

Веднъж озовал се в спиралата на нещастието на атомизираното общество, човек няма особено големи шансове да се измъкне от порочното циклично завихряне в нея.

В наши дни ценностите стават все по-индивидуалистични. Експертът вижда изход в утвърждаването на нов тип ценности - неиндивидуалистични, алтруистични, но смята, че това ще бъде направено, според утопията на Атали, от бъдещите "трансчовеци" - нов тип елити, чиято поява обаче може да се очаква най-рано след 50 години.

В определена степен българинът все още може да бъде описан в духа на възгледите на Ерих Фром като "беглец от свободата", смята Личев.

Авторитаризмът на съвременната политическа култура е плод именно на вярата, че е по-добре да възложиш отговорността за съществуването си и за вземането на решения на някой друг, вместо сам да се изправиш срещу проблемите, от които бягаш.

#1 fata morgana 28.08.2012 в 10:06:42

Изключително точно и хубаво наблюдение. Само бих казала, че онези, които ще осъзнаят минусите на индивидуализма, ще се дори сегашните пеленачета. И не става въпрос чак за алтруизъм, а за осъзнаването, че приоритет в живота е не толкова личностното израстване и самоусъвършенстването колкото изграждането на стойностни личностни връзки.

#6 Оня Дето Го Трият 28.08.2012 в 12:01:47

Кой беше казал: Ако искаш да си щастлив - Бъди! Всичко останало е шменти-капели.... Обидих ли някого?

#7 Bobby_gBG 28.08.2012 в 12:32:45

Предполагам че една от големите причини за несподеляне на щастието е и това че дребните злобни човечета ще ти завидят, и ще ти направят мръсно - просто ей така, инстинктивно. И те не знаят защо го правят... Може би и това е една от причините зад която стои суеверието да не говориш за добрите неща, че иначе ще се прецакат - или просто няко ще ти ги прецака от дребнава злобичка... Да не говорим за тези дето използват това че са "щастливи" за да се хвалят наляво и надясно с това... И които още повече предизвикват другите дребни и не чак толкова дребни човечета да търсят начини да ги прецакат... Но защо толкова много хора постоянно трябва да се оплакват зе всякакви най-обикновени и незначителни глупости - това вече не мога да го разбера. А който е щастлив - обикновено няма нужда да говори, то си личи по лицето му. Да му мислят тези, които каквото и да стане никога не са щастливи, и винаги има нещо което да им развали "перфектното щастие"...

#8 imperiall 28.08.2012 в 12:41:01

Колко пък да си щастлив, ако все пак обидиш някой, за който ти пука.. Останалото Боби добре го е казал.

#9 Fedar 28.08.2012 в 13:15:56

Mile Manolov | 28.08.201211:50 мразим ви сите еднакво.... muhihihihi ------------------ Ей това вече е много толерастко.

#10 Ben Dover 28.08.2012 в 13:45:08

Начи,ше ви замолА тука,койт са чувства щастлив да остави три имена и пълен адрес да го доощастливим.

#12 Бобо 28.08.2012 в 14:58:15

Они не могат да видат себе си щастливи, а че видат другите кога са щастливи! Бенджи, тоя увълчен щастлив лисичок къде си го приютил , що сака? А, бе да бегаме ли или да си носиме вазелин?

#13 Ben Dover 28.08.2012 в 15:14:06

Бобо,е ти защо мислиш искам адрес и три имена?

#14 fALLEN 28.08.2012 в 19:25:22

само тука май го има тоя лаф - "пу, да не чуе дявола". като нямаме душмани, сами си измисляме.

#16 Лудколю Деликолев 28.08.2012 в 22:09:02

С две думи - българите не сме най-нещастните, ама сме ебаси мрънкалата. Това е генерализация, но има верен елемент в нея.

#17 Мина 28.08.2012 в 22:17:17

Брей, какви сложни термини...

#18 koya sam? 29.08.2012 в 01:00:23

Ами, вица за това, че няма дявол покрай казана с българите обяснява нещата. Пък и ситуацията в България е такава, че много хора са депресирани от несполуки. Представете си как биха възприели някой който тръгне да споделя колко е щастлив. Мен лично би ми било неудобно. Ако има начин да им дам част от щастието си и да ги заредя с добро настроение бих споделила. Иначе, по-добре да си мълча. Не защото ще ме е страх някой да не ми направи нещо лошо. Но, когато човек не е добре и близо до отчаянието и някой седне да парадира колко му е хубаво...

#19 Bobby_gBG 29.08.2012 в 07:56:22

16 Лудколю Деликолев | 28.08.201222:09 С две думи - българите не сме най-нещастните, ама сме ебаси мрънкалата. ---------------------------- Статията в едно изречение. А който си е щастлив, няма нужда да говори. Хората и сами ще разберат, ако постоянно се обясняваш колко си щастлив (по начина по който "Нещастните" постоянно мрънкат), ще се подразнят дори още повече хора, отколкото се дразнят от мрънкалата...

#24 джачинта 29.08.2012 в 11:22:53

Dimitar Stamboliyski И все пак ми е интересно, след като сте направили тези обощения на регионален принцип, какво според вас означава да сте щастлив. Ако е в това, което твърди Иван, то няма щастливи хора. Или има само за даден момент.

#25 Ben Dover 29.08.2012 в 11:33:36

Щастие е когато омешаш приспивателните с разхлабително и се събудиш 2 минути преди да си се насрал.Всичко друго е лъжа.

Новините

Най-четените