Доброволци правят хайки против пушенето

Гражданско сдружение "България без дим" ще прави групи от доброволци, които ще сигнализират собственици на заведения, ако в тях се пуши.

Българските ученици на 15-16 г. са на 4-о място по пушене сред 36 европейски страни, а ученичките са на второ място.

Доброволците не могат да налагат санкции, но добронамерено ще предупреждават собственици и наематели, ако в заведенията им не се спазват законовите разпоредби за забрана на пушенето на закрити обществени места, каза д-р Гергана Гешанова от сдружението. 

От 1 юни - когато влезе в сила забраната, до 30 септември на интернет страницата на сдружението са постъпили 151 сигнала за неправомерно тютюнопушене, каза Павел Антонов от "България без дим". 
По думите му 76 от сигналите са били от столицата.

Забраната е била нарушавана най-често в заведения за развлечения и за обществено хранене. Сигналите се препращат към регионалните здравни инспекции. 

Собственици на заведения пък отново настояха да се отмени забраната за пушене на обществени места, като предлагат заведения за пушачи и непушачи, които да са с различен данъчен режим.

Момичетата пушат повече от момчетата

Тревожно високо е пушенето сред българските ученици, заяви междувременно на пресконференция министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.

По данни на Европейски проект за изследване на училището през 2011 г. показва, че 64% от 16-годишните български ученици са пушили поне една цигара през живота си. 38.9% са пушили поне една цигара през последните 30 дни. 

32.7% от момчетата са пушили последните 30 дни, а момичетата - 45%. А 37% от българите между 15 и 24 години са пушачи.

Категорично няма да подкрепя внесените промени за отмяна на забраната за тютюнопушене, заяви Десислава Атанасова. Според нея въвеждането на забраната е много положителна стъпка.

Премиерът Бойко Борисов вече коментира, че това не е обсъждано от парламента и трябва да се направи избор още веднъж - "дали здравето или кафенетата".

Национален ученически конкурс "Проектът на нашия клас - за живот без тютюн 5" ще се бори с високия процент на пушачите сред българските ученици.

Конкурсът се организира за пета поредна година от Министерството на здравеопазването. Новост в тазгодишното издание е инициативата "Предай нататък". Целта е ученик непушач да формира група от съученици - пушачи и заедно да търсят методи за отказване на цигарите. След това отказалите пушенето ще формират нови групи. 

Ученическият конкурс ще продължава до 14 април 2013 г., а официалното награждаване на победителите е на 31 май - Световния ден без тютюн.

#2 MacAllister 09.10.2012 в 14:53:20

Доброволци за милиционери в България винаги ще се намерят. Имам чувството, че през последните ... колко да са - ами 70-тина години - професията милиционер, пъдар е пораснала от нещо дребно до заместител на попа в селото, а виж християнството е отстъпило мястото си на религията "те са виновни, трябва да им се забрани със закон", която разбира се трябва да се въдворява от отчетата с пагони и нагони за превъзходство.

#7 fALLEN 10.10.2012 в 01:05:35

те нашите ученички може и на първо място да са по лапане на пишки... и кво от туй? освен че сме си мизерници, като нация?

#11 MacAllister 10.10.2012 в 12:13:27

deowin, понякога ме караш да се впускам в спорове срещу тебе, ама ето сега си казал нещо точно на място - няма умереност! И веднага се намери някой да го докаже след тебе. Британците обичат да приказват за еволюцията от войни и разбойничество към търговия, което си точно от крайности и нетърпимост към умение да постигаш споразумение и не само да признаваш правото на съществуване на различните, ами да се обогатявате взаимно. Като си помисли човек колко са свързани тия работи и започва да става ясно защо ни е такъв хала. Казано просто - защото не можем да се търпим взаимно.

Новините

Най-четените