ДКЕВР: Или токът поскъпва, или парното

Ако цената на електрическата енергия падне, трябва да се увеличи цената на парното, заяви председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова.

Причината е субсидирането на топлофикациите чрез произведената от тях електрическа енергия, която вече няма да се изкупува на високи цени от НЕК.

Почти всички топлофикации в страната произвеждат успоредно с топлинната енергия и електричество чрез когенерация. Най-голям дял държи столичната "Топлофикация", а пет от дружествата са собственост на бизнесмена Христо Ковачки.

Досега НЕК изкупуваше произведения от топлофикациите ток на високи цени, като по този начин се субсидираха топлофикациите, а това позволяваше по-ниски сметки за отопление чрез парно.

Чрез новата методология за изчислението на цената на тока на регулирания пазар обаче това електричество отпада от микса, а това неминуемо ще накара топлофикациите да поискат по-високи цени за парното. Формулите за изчисление на цените се оформят от министерството.

"Цената на електрическата енергия е по-висока, отколкото трябва да бъде, но ако падне, трябва да се увеличи цената на парното. Независимо от формулите такава е връзката", посочи тя.

Формулата за изчисление на топлинната енергия е добра, ако се прилага коректно. Така коментира експертът от ДКЕВР Петър Петров по повод становището на Комисията за защита на конкуренцията, че е неясна.

От ДКЕВР обясниха, че формулата се определя от Министерството на икономиката и енергетиката, съвместно с представители на Техническия университет.

Председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова заяви, че в момента не се работи за промяна в наредбата за топлинната енергия, въпреки че този въпрос винаги стои на дневен ред. КЗК препоръча наредбата да се преработи или да бъде отменена.

През март столичният кмет Йорданка Фандъкова предложи да се даде възможност на сградите, в които има хоризонтална инсталация, да сключват индивидуални договори. 

Всички говорим, че искаме свободен пазар, но има услуги с повече или по-малко монополен характер, коментира още Харитонова. За да могат да се сключват индивидуални договори между потребители в сгради етажна собственост и топлофикационните дружества, трябва се направят промени в Закона за етажната собственост, каза председателят на ДКЕВР.

Още няма виновни за смъртта на 10-годишния Ангел

Енергодружеството ЧЕЗ не е виновно за починалото от токов удар 10-годишно момче в гоцеделчевското село Копривлен, стана ясно от изявление на Харитонова. Според нея случаят е просто "много страшно съчетание на ситуации и на неща".

10-годишният Ангел Капсъзов почина на 19 май, след като скъсан кабел от електрически стълб падна върху металната ограда на училищната спортна площадка. Директорката на училището съобщи, че неколкократно е сигнализирала ЧЕЗ за опасни кабели, а от ДКЕВР започнаха проверка.

Евгения Харитонова посочи днес, че не може да се произнесе по случая, защото е започнало разследване. Проверка на ДКЕВР установила, че до захранващия училището с ток кабел е горял огън.

"В случая ЧЕЗ не са виновни. Хора са горили някакви клони в близост до проводниците, в резултат на което са изгорили и нарушили изолацията. Някакво дете се правило на юнак и предишния ден скъсало единия проводник. В същото време, от тези старите селски радиоточки, от които видяхме всички висящи проводници, те са скъсани. При нарушената изолация на проводника, просто става късо съединение", обясни председателят на ДКЕВР. 

Съставен е констативен протокол от проверката на енергийния регулатор и е връчен на ЧЕЗ. Според доклада в седемдневен срок енергодружеството трябва да монтира ново захранване и да изнесе на границата на имота таблото за ниско напрежение и средството за търговско измерване. 

Освен това от ЧЕЗ трябва да направят проверка на захранванията на всички детски градини и училища и да уведомят ДКЕВР в 10-дневен срок за предприетите мерки.

Новините

Най-четените