За първи път най-богатите и влиятелни хора в света ще разговарят за... социалното неравенство. Темата ще е сред тези, върху които ще се фокусира Световният икономически форум в Давос, който тази година ще се състоие на 22-25 януари.
В швейцарския курорт ще се обсъждат всъщност рисковете, които създава задълбочаването на пропастта между много бедни и супер богати.
В своя дневен ред за 2014 г., публикуван през ноември 2013 г., Световният икономически форум определи растящата несъразмерност на доходите на второ място сред най-големите рискове за социалната стабилност и сигурността на планетата, заедно с бюджетните кризи, евентуална водна криза и "кибергедон" (срив на компютърните системи с катастрофални последствияза световната икономика).
Неравенство
Ден преди форума организацията за развитие Oxfam публикува доклад, според който състоянието на 85-те най-богати хора в света е равно на средствата, с които разполага половината население на земята или 3.5 милиарда души.
Докладът, озаглавен "Да работиш за малцината", твърди, че нарастващото неравенство е заради бързото увеличение на богатството на най-заможните, което и предупреждение, че има големи рискове за "човешкия прогрес".
Според доклада 210 души са станали милиардери през 2013 година. Така те се присъединяват към група от 1426 души, които имат състояние в размер на 5.4 трилиона долара.
Състоянието на най-богатия 1% от хората в света в момента възлиза на 110 трилиона долара или 65 пъти повече от това на по-бедната половина от човечеството.
"Тази масивна концентрация на икономически ресурси в ръцете на малка група от хора представлява значителна заплаха, която включва политическите и икономическите системи", подчертава се в изследването.
От Oxfam допълват, че проучването показва, че има много закони и регулации, които са създадени в полза на богатите.
"Изследване в шест страни (Испания, Бразилия, Индия, ЮАР, Великобритания и САЩ) показва, че мнозинството от хората вярват, че законите са в полза на богатия", подчертават подготвилите изследването.
През последното десетилетие милиардерите в Индия са се увеличили от 6 на 61, концентрирайки приблизително 250 милиарда долара в ръцете на шепа хора в сравнение с населението на страната, което е от 1.2 милиарда души.
След като дълго смяташе, че неравенството на доходите е необходимо за възнаграждаване на талантите и стимулиране на иновациите, Форумът в Давос започва да се вслушва в икономистите, начело с Нобеловия лауреат Джоузеф Стиглиц и бившия шеф на Световната банка Франсоа Бургиньон, които предупреждават за опасността разривът между бедни и богати да се увеличи, съобщава в. Le Monde.