*Ако тези земи бяха продадени на реалната им цена, бихме могли да платим външния си дълг, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов пред Нова ТВ по повод на заменките. Заменките на земи са близо 5000. Аграрният министър определи тези злоупотреби като най-големия грабеж на прехода. На въпрос кога са се извършали най-големите злоупотреби със земи, Мирослав Найденов отговори, че подобни нарушения са били факт години назад, но най-много са били извършвани при управлението на тройната коалиция. По думите му двете централи - на БСП и ДПС, са се надпреварвали кой да замени повече. А ние сега трябва да платим сметката, отбеляза Найденов.
*Петмесечно бебе и две деца на по година и половина и шест години бяха принудително изведени от кравеферма край севлиевското село Ловнидол заради нечовешките условия, при които са гледани. Трите деца били гледани като животните във фермата. Сигналът за бедстващите деца е подала собственичката на кравефермата. Социалните заварили децата голи, болни и гладни. След обстоен медицински преглед и трите незабавно са настанени в социални домове.
*Книгата в леглото е най-добрият афродизиак. Седем на всеки десет мъже редовно четат на жените си в леглото, което им помага да се отпуснат преди сън, показва ново проучване. В същото време две на всеки три жени признават, че се привързват повече към партньора си, когато той им чете на глас в спалнята. Класическата романтика и скъпите ресторанти вече не привличат вниманието на дамите така, както в миналото. Сега жените са заинтригувани от редица други умения и качества на своите половинки. Шотландските мъже, например, използват силата на думите, за да подобрят отношенията с любимата си. Впечатляващо е, че 81% от мъжете казват, че редовно четат на приятелките си в леглото. Експерти обясняват, че самия тон при четене на книга е отпускащ и привлекателен за срещуположния пол.
*Поетът, драматургът, сценаристът и преводачът Валери Петров навърши 90 г днес. Освен с преводите си на Шеспир, той е известен и като преводач на световноизвестни писатели като Джани Родари и Ръдиърд Киплинг. Преминал през три епохи, Валери Петров и днес продължава да пише. "Огорченията ми днес са свързани с това как тръгна животът ни напоследък. Нямам идея как ще преодолеем трудностите, но продължавам да бъда човек на надеждата. Колкото до радостите ми, това е радостта от самия живот", споделя в интервю за БНР творецът, издал първата си поема едва 15-годишен. През 1944 г. Валери Петров е академик към БАН от 2003 г., вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга заради "Пет приказки", бил е номиниран за Нобелова награда. Президентът Георги Първанов изпрати поздравителен адрес до юбиляра.
*Испанската актриса Пенелопе Крус, носителка на "Оскар", стана за няколко дни главен редактор на френското модно списание Vogue. Става дума за временна работа, в рамките на която беше реализиран последният брой на популярното модно списание, което читателите може да открият от утре по павилионите във френската столица. Списанието обяви на своя уебсайт, че броят за месец май ще бъде изготвен от испанската актриса. "От много време искахме да работим с Пенелопе Крус. Има ли нужда да обяснявам защо?", заяви истинският главен редактор на списанието Карин Ройтфелд. Броят, реализиран от Пенелопе Крус, който има като основна цел да промотира борбата срещу СПИН, се радва на много разнообразно съдържание, в което модата не е основна тема. Крус определи преживяването си като главен редактор като "изключително приключение", като същевременно благодари за свободата да твори.
*Открита беше първата у нас Лаборатория за изследване на генномодифицирани организми (ГМО) в околната среда. Лабораторията струва 1 млн. лв., а проби в нея ще могат да се правят след средата на май. От екоминистерството правят уточнението, че това е лаборатория за изследване на почви, води и растения, а не на храни. За наличие на ГМО в храните отговаря Центърът за опазване на общественото здраве към здравното министерство. Откритата в Деня на Земята лаборатория ще може да прави до 96 проби на ден. Резултатите ще са готови до три дни. В средата на май ще бъдат доставени и необходимите реактиви, с които ще се установява наличието на ГМО. Планови проби ще се правят по заявки на регионалните инспекции по опазване на околната среда. Проби ще може да поръчва и всеки от нас, каза зам.-министърът Евдокия Манева. В лабораторията ще се изследват соя, рапица, царевица, ориз, а на по-късен етап и картофи.
*В България не се е утаил прах за периода, в който вулканичният облак е бил над северната граница на страната или над Северна България. Това съобщи Валери Серафимов, експерт от Изпълнителната агенция за околна среда, цитиран от БНР. По думите му в този период климатичните условия са били благоприятни - силен вятър и дъжд и концентрацията на прахови частици за периода е била 2-3 пъти под нормата.
*Парламентът прекрати предсрочно мандата на Жени Начева като директор на НЗОК. След дебат, продължил повече от час в пленарната зала, "за" гласуваха 107 депутати, "против" -10 , "въздържал се" - 30. Начева депозира оставката си в деловодството на Народното събрание вчера следобед, след като прокуратурата я отстрани временно от поста. Към нея са повдигнати две обвинения за престъпления по служба.
*Япония възнамерява да разработи роботи, "четящи паметта" и електроника, която може да бъде контролирана само с помощта на мисълта, и се надява тези продукти да излязат на пазара в рамките на следващото десетилетие, пише японският ежедневник "Никей". Устройствата от сферата на научната фантастика ще ползват нов тип технология, която анализира вълните на мозъка и кръвообращението чрез сензорни устройства. Устройството ще включва телевизия, която може да бъде задействана без да си помръдвате пръста, както и мобилни телефони, които изпращат текстови съобщения, създадени по мисловен път, посочва японското издание. Други приложения може да включват навигационна система за автомобили, която търси ресторанти, когато шофьорът огладнее и климатици, които настройват автоматично температурата, когато на хората в стаята стане твърде топло или студено. Проектът най-вероятно ще включва големи корпоративни гиганти, включително "Тойота", "Хонда" и "Хитачи", както и Националният институт по информационни и телекомуникационни технологии, университета в Осака и Международния изследователски институт за напреднали телекомуникационни технологии.
*Лидерът на ДСБ Иван Костов поиска решашането на проблема с дупките по улиците на София да получи приоритет пред останалите дейности на общината. За това е настоял Костов след среща със столичния кмет Йорданка Фандъкова, поискана от лидера на ДСБ. Според Костов аварийното кърпене на дупките трябва да се отдели от текущите ремонти и да се възложи на различни фирми, за да е по-оперативно. Кърпенето да се прави през нощта и в почивните дни, за да не затруднява движението, смята Костов. Негово проучване сред две фирми, "пострадали от кризата", показало, че една дупка от 1 кв. м, запълнена с 6 см асфалт, струва 29 лева. "Ако в София има 300 000 дупки от по 1 кв. м това прави 8.7 млн. лева", каза лидерът на ДСБ. За 2010 г. Столичната община е заложила 26 млн. лева за кърпенето на дупките по улиците. Шест фирми ще правят текущите ремонти на улиците в София, като ще бъдат избрани с обществена поръчка, обявена през април от общината. Сега дупките се пълнят от "Главболгарстрой", "Пътища и съоръжения" (собственост на "Елаците мед") и "Пътностроителна техника" (собственост на "Холдинг Пътища"), чиито договори изтичат през юни. Кандидатите трябва да имат техника за прилагане на т.нар. инжекционен метод за кърпене, при който не се налага рязане на асфалта. Според цените на трите фирми, които сега поддържат улиците на града, запълването на 1 кв. м дупка струва средно 80 лв.