Дунав прелива, като критична е ситуацията в Козлодуй и Лом, където за денонощие нивото се е качило с 10 до 11 сантиметра и надминава 844 см. Във Видин и Лом водите прехвърлиха защитните диги и заляха ниви и пътища. Под вода е отсечка от пътя при село Арчар.
Причината: в българския участък навлязоха води от втората вълна, образувала се от проливните дъждове в Централна Европа.
В Лом работи кризисен щаб, а в Русе е обявена втора степен на опасност и се извършва постоянно наблюдение на дигите. Водите на Дунав в Русе са се вдигнали до 754 см, очаква се нивото да се вдигне до 774 см. Има реална опасност реките Русенски Лом и Дунав да залеят Русе.
Осигурено е денонощно наблюдение на водите на реката, тъй като се очаква в близките дни нивото им да достигне критични стойности.
Водата е заляла Белия кей в Лом и в този участък от пристанището е изключено електрозахранването, за да се избегнат аварии. Под вода е и част от Дунавския парк в града.
Обходени са всички по-критични места край брега на река Дунав в Лом, обясни кметицата Пенка Пенкова. В Оряхово нивото е 698 см, а покачването за последните 24 часа е 11 см. Според Агенцията за проучване на река Дунав тези стойности са критични. Ако нивото достигне 850 см, ще започне изграждането на защитни диги.
Нивото в Силистра приближава 740 см, но все още не е опасно. Не е критично и нивото при Ново село, въпреки че там е измерено най-голямото покачване - 12 см, но е 790 см.
Производителите нямат застраховки
Защитната дига при видинското село Куделин преля и под вода са 500 дка посеви. Засегнати, макар и в по-малка степен, са още стотици декари, но производителите нямат застраховки и унищожената продукция няма да бъде компенсирана.
Подпочвените води са проблем на много места във Видинската низина.
Край Оряхово нивото се е покачило с 11 см за 24 часа до 698 см. При Тутракан водите са с 10 см по-високи и достигат 775 см. Ако прииждането на Дунав се запази, водите може да залеят града, тъй като няма защитни диги.