Европейското ПРО може и да не опази САЩ

Секретни проучвания на американското министерство на отбраната са открили сериозни проблеми в работата на системата за противоракетна отбрана, предаде АП. Струващите милиарди долари комплекси, които ще бъдат разположени в Европа, трябваше да защитават и територията на САЩ, но не е сигурно, че ще могат да изпълнят тази задача.

Според високопоставени военни, проблемите са решими, но трудно. Предложението за модифициране на ракетите е отпаднало, тъй като е трудно осъществимо технически. Другият вариант - разполагане на ракетите-прехващачи на кораби в Северно море (вместо в планираните бази в Полша и Румъния), пък, би довел до дипломатически затруднения.

Това е пореден удар по проекта, който изначално е критикуван от републиканците. Според тях системата е набързо разработена с цел да се удовлетвори Русия, която е била против предишен по-ефективен вариант. Москва, обаче, все още е твърдо „против" ПРО, тъй като смята, че това е мярка срещу нея.

Новите разкрития за ниската ефективност на системата за противоракетна отбрана още преди тя да е изградена, поставят целия проект под голяма въпросителна, тъй като предстоят големи съкращения във военния бюджет на САЩ.

Заради това и някои от източниците на АП бързат да подчертаят, че все още не са ясни възможностите на ракетите, с които пряко ще бъде защитавана територията на САЩ. Освен това, допълват те, Съединените щати имат и други системи за ПРО, а с тази ще бъде „покрита" напълно Европа с всички американски бази на континента.

Темата за ПРО стана актуална по времето на президента Джордж Буш-младши, като причина бяха опасенията, че Иран ще придобие балистични ракети с голям обсег. Русия се възпротиви срещу проекта, тъй като той би повлиял на ядрения баланс на великите сили.

В желанието си да не отказва Москва от съкращаването на ядрените арсенали, президентът Барак Обама предложи през 2009 г. вариант, при който системата в началото ще може да се бори само с ракети със среден обсег, а след това ще бъде надграждана.

Руската страна продължава да не приема системата за ПРО (особено в нейния окончателен вид след надгражданията), а производството на ракетите-прехващачи, радарите и останалото оборудване за нея беше съпроводено с множество проблеми.

Новините

Най-четените