Над 100 000 жертви на сирийския конфликт

Над 100 000 души са загинали в Сирия от 15 март 2011 г. досега, съобщи Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун. Според данните, само за месец в страната са били убити 7000 души.

Над 1.7 млн. са бежанците от гражданската война. Повечето от тях живеят при много лоши битови условия в лагери в съседни на Сирия държави.

В миналото от ООН са посочвали нееднократно, че жертвите може да са много повече от известното в официалната статистика, тъй като не е известна съдбата на много безследно изчезнали хора.

Сирийската обсерватория за човешки права междувременно обяви, че само от началото на свещения месец Рамадан, в Сирия са били убити над 2000 души. Според базираната във Великобритания правозащитна организация, повечето от загиналите са бойци от двете страни. Цивилните жертви са 639, от които 99 жени и 105 деца.

Сирийските държавни медии съобщиха за атентат с кола-бомба в предградие на Дамаск, населено предимно с християни и друзи. Загинали са поне 10 души, 66 са ранени. За извършител е посочена групировката "Шам", която е близка до "Ал Кайда".

Повечето религиозни малцинства в относително толерантната до преди началото на войната страна се опасяват от нашествие на радикалния ислям и заради това са или в неутрална позиция, или подкрепят Башар ал-Асад.

Отчаяние

Новият лидер на опозиционната Сирийска национална коалиция Ахмед ал-Джарба е заявил пред американския държавен секретар Джон Кери, че положението в страната е „отчайващо" и САЩ трябва възможно най-бързо да започнат да изпращат въоръжение на опозицията.

През последните месеци модерното оръжие от Русия, Иран и Китай, както и участието на бойци от „Хизбулла" започна да обръща сирийския конфликт в полза на правителствените сили. Бунтовниците могат да разчитат на подкрепа от Саудитска Арабия, Катар и Турция, както и от групировки, които неформално западни дипломати свързват с „Ал Кайда".

Последното е и една от причините мнозина в САЩ да смятат, че въоръжаването на сирийската опозиция може само да удължи кървавия конфликт, а освен това и може да улесни атаките срещу западни цели от страна на екстремисти.

Отново се заговори за мирни преговори

В централата на ООН в Ню Йорк Бан Ки-мун и американският държавен секретар Джон Кери се обявиха за възможно най-бързо намиране на политическо решение на конфликта. Генералният секретар на организацията отново призова за организирането на конференция с участието както на режима на Башар ал-Асад, така и на по-умерените опозиционни организации.

Мирните преговори на няколко пъти пропаднаха заради търкания между САЩ и Русия по въпроса кой да участва в тях. Москва е един от най-твърдите съюзници на Асад и по различни канали го снабдява с модерни оръжейни системи, които след това биват хвърляни срещу бунтовниците.

Джон Кери обяви, че след разговори с руския си колега Сергей Лавров, вече има единна позиция за това враждуващите лагери в Сирия да седнат на масата за преговори. Бан Ки-мун посочи, че посланикът на Арабската лига Лакхдар Брахими също „няма да пести усилия" при организацията на конференцията.

#1 Govedo13 27.07.2013 в 13:26:22

От както руснаците доставиха С-300 и П-800 на Сирия спряхме да четем колко велики са бунтовниците и как побеждават. Много забавен фарс е това със Сирия, за съжаление за игричките на руската и американската империалистична политика умират всеки ден невинни те докато си мерят пишките. Но никога не го правят в техните си държави а само в трети страни това е най-лошото.

#2 Бобо 27.07.2013 в 17:57:02

Говедо, съгласен съм с тебе , но искам да внеса едно малко невино уточнение. Пишката е само една и всички знаеме коя. Другата я отрязаха преди 24 години наполвина та е заприличала на п..а.

Новините

Най-четените