Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, Бойко Борисов и Европейският съюз са четирите повода за оптимизъм за българите от началото на прехода насам. Това показва проучване на "Галъп интернешънъл".
Тези събития са повлияли на позитивната нагласа в очакванията на българите от правителството на Жан Виденов насам, обясни Пъван Симеонов. Според него това е показател за политическия наивитет на хората, но също и за това, че е имало проблясъци на оптимизъм, особено в периода на влизането на България в ЕС.
"Преходът в България формално свърши през 2007 г., но на практика свършва сега - на 25-ата годишнина, когато идва новото поколение, а предишното - това, което отхвърли режима и положи основите на демокрацията, се оттегля", казва Петър Николов от Института за дясна политика по времзе на кръглата маса, организирана от "Галъп" и посветена на равносметките от прехода.
Според Николов проблемите на прехода са два: това, че революцията е направена от хора, израснали по време на комунизма и отгледани в и с лъжа, и че моделите, които са използвани за реформи в държавата, са изцяло заимствани от другите бивши социалистически държави, а не са потърсени собствени решения.