В Германия, Испания, САЩ, Австралия, където има големи български общности, ще бъдат разкрити нови консулства за сметка на закриваните на места, където няма нужда от техните услуги. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в интервю за българското интернет радио "Отзвук" в Палм Бийч, Флорида, предаде БТА. "Става дума за големи държави, където живеещите там българи трябва да изминават големи разстояния, за да достигнат консулствата", поясни той.
Дянков е на обиколка на българските общности в САЩ от 27 февруари до 6 март. Досега той се е срещнал с българи в щата Флорида в градовете Орландо, Форт Лодърдейл и Палм Бийч.
Министърът посочи, че новите технологии дават възможност за преброяване на българите в чужбина по интернет, което за първи път ще даде точни данни за емигрантските общности. "Това не само ще ни даде много по-добра възможност да знаем колко са българите в чужбина и къде са, а оттам нататък вече да се създават контакти с тези групи. Имаме идея да създадем портал за българите в чужбина", каза Симеон Дянков. Той смята, че чрез този портал ще могат да бъдат осъществявани всички връзки с и между българските емигрантски общности по света.
Дянков подкрепи идеята за гласуване от чужбина по интернет. "Това е бъдещето", каза той. На въпрос за създаване на изборен орган на българите в чужбина, който да ги представя пред българските институции и да защитава правата им, министърът отговори: "Може би е време и тази идея да намери място в проектозакона за българите в чужбина.".
Министърът бе запитан за таксите за издаване на лични документи в чужбина, които са по-високи от таксите, плащани от живеещите в България. Той потвърди, че законопроектът за българите в чужбина ще бъде готов до няколко седмици и ще бъде публикуван за обсъждане.
Симеон Дянков беше питан за действията на кабинета по контрола върху цените на храните, заподобряването на пътната инфраструктура, борбата с корупцията, АЕЦ "Белене" и пакта за финансова стабилност.
Министърът съобщи, че по време на срещите си в Харвардския университет на 28 февруари е представил идеята за пакта пред "няколко професори, които са сред най-добрите финансисти в света". Той ще разговаря по тази тема и с финансисти в Ню Йорк. "Трябва да разберем какво мислят най-добрите световни икономисти и финансисти по тази тема", каза той.
В отговор на въпроси за връщането на дългове на редица страни към България Дянков отбеляза, че с промените в Либия излиза на дневен ред защо в държавната хазна не са постъпили никакви пари от либийския дълг, който е значителен.