Един от всеки десет кредитни милионери е бил агент на Държавна сигурност, това заяви пред TV7 Екатерина Бончева от Комисията по досиетата. Първите имена ще излязат преди Нова година, като списъкът ще бъде публикуван на порции.
Процентът съвпада с този във всички структури, които са проверявани от комисията. Само във Външно министерство агентите са много повече, както и в БТА – около 30%, но това е обяснимо, изтъкна Бончева.
Тя коментира, че ако сега ги имаше двата трилиона неденоминирани лева лоши кредити, нямаше да се търсят пари за болниците.
Комисията работи с бюлетина на БНБ със списъка на кредитните милионери, публикуван през 1999 година. Сред тях има и милиардери, уточни Екатерина Бончева.
Тя нарече проверката Рубикона на комисията, тъй като източниците за проверка били твърде много и разнообразни – банки, националната статистика, архиви, Агенцията по вписванията, Търговския регистър.
10 500 лица подлежат на проверката за забогателите от кредити. Парите са се разпределяли в три потока – към агенти на ДС, към хора от висшата партийна номенклатура и към висша стопанска номенклатура, обясни Бончева.
Тя разказа, че докато работела като журналист лично видяла една торба с пари, занесени на определено място. Парите през 1992 година потеглиха към определена фирма. Това бяха държавни пари, които отидоха в частни ръце, допълни Бончева.
"Един от всеки десет кредитни милионери е бил агент на Държавна сигурност", а останалите 9 са пощенски кутии на агенти на ДС - всеки с нещо зависим и държан на еластична верижка, докато е послушен, ако почне много да мърда - твърда връзка.
Бившите спортисти от силовите дисциплини се появиха на "вторичния пазар".