Апатията на българските избиратели отреди нито една политическа сила да няма възможност да състави правителство сама след днешните предсрочни избори. Това означава сложни преговори за коалиционно правителство, които се очаква да бъдат трудни, коментират световните медии.
Reuters прогнозира, че България вероятно ще върви към "нестабилна" коалиция, която обаче ще трябва да се справи с банковата криза с КТБ и съживяването на икономиката. Припомня се, че това е най-слабата избирателна активност за 25-годишния преход, което изразява силното разочарование на българите от политическата класа.
Продължаващата нестабилност ще отблъсне инвеститорите, отбелязва агенцията, като припомня, че тази година преките чужди инвестиции са намалели с повече от една пета. Акцентът обаче ще падне върху развитието на проблема с КТБ.
Руската агенция ИТАР- ТАСС посочва, че ако основните български политически сили - ГЕРБ
и БСП - не успеят да се договорят и да съставят правителство на мнозинството, политическата криза в България ще продължи и не е изключено в близките месеци да има нови избори. Цитиран е служебният премиер Георги Близнашки, който е нарекъл подобна ситуация "кошмарна вероятност", но се е съгласил, че такъв вариант за развитие на събитията е "възможен".
Франс прес обобщава, че ГЕРБ е победител на изборите, но с по-слаб от очаквания резултат. Извънредните избори бяха свикани, след като за две години две правителства подадоха оставка на фона на протести срещу корупцията и бедността, посочва агенцията.
"Бойко Борисов, който в спечели парламентарните избори, се завръща в управлението, след като преди 20 месеца бе изгонен от масови демонстрации. Ако успее да формира коалиция, бившият пожарникар с имидж на мачо ще стане първият бивш премиер в посткомунистическата история на България, който получава втори мандат", допълва медията.
„Българите отидоха да гласуват с надежда, че едно ново правителство ще сложи край на политическата безизходица, ще съживи вялата икономика, ще реши тежката банкова криза и ще намери начини да разхлаби хватката на Москва върху енергийните доставки", пише Асошиейтед прес.
От антимонополни съображения ЕС оказа натиск върху България, за да я накара да се оттегли от проекта „Южен поток" и работата по него спря. Бойко Борисов заяви, че ще продължи да строи газопровода, само ако проектът получи одобрението на ЕС, за разлика от социалистите, които искат проектът да се реализира на всяка цена, отбелязва Асошиейтед прес.
Германската агенция ДПА коментира, че апатията на българските гласоподаватели е довела до фрагментиран парламент, което може да усложни съставянето на коалиции, докато държавата се нуждае от спешни реформи. Според агенцията този резултат отразява разочарованието на българите, че седем години членство те продължават да са най-бедните в ЕС.
ДПА припомня биографията на Бойко Борисов, която не е еднозначна, както и някои от скандалите по време на неговото управление, включително и за подслушването на политики.