Да се плаща ли за обществена тоалетна? Достатъчни ли са те и кой определя цената? А кой отчита данъците от нея? "Труд" публикува днес свое проучване каква е картинката с WC-тата в страната. Покрай местните избори, двете нули се пускат в обращение от кметове и кандидат-кметове - наред с градинките, улиците и детските площадки.
Плащаме, но няма касови бележки
Единственото място, където услугата със сигурност трябва да е без пари, са плажовете. Според наредба към Закона за туризма всеки концесионер на плаж трябва да осигури безплатни химически WC-та на посетителите - отделно за мъже, отделно за жени.
Комисията за защита на потребителите (КЗП) няма отношение към тоалетните по гари и летища, тъй като това не са туристически обекти.
Изискванията за крайпътните ресторанти, капанчета, кафенета са същите. Различното е, че те могат да бъдат платени или безплатни в зависимост от решението на собственика.
За спазването на тези изисквания се следи при проверките в заведенията за хранене и развлечение. А сигнали могат да се подават на тел. 070011122 или на електронната страница на КЗП - www.kzp.bg.
В столицата има 60 обществени тоалетни
В София с нейните официално 1 291 591 души, неофициално поне 1.8 милиона, има 60-ина обществени тоалетни. Посещението им струва между 30 до 50 ст. Въпреки платения вход касов апарат на повечето липсва, показва проверката на "Труд".
В две от WC-тата между новата автогара и Централна гара, поддържани от един и същ наемател, належащата нужда струва 60 ст. Касова бележка пак няма.
В тоалетната в един от най-натоварените подлези в София - този при хотел "Плиска", проблемът е решен така - клиентът получава билетче, което "замества" фискалния бон.
Макар и платени, тоалетните имат работно време. В повечето места като подлезите - до 17.30 или 18.00 часа. Едно от малкото изключения е тоалетната на Централна жп гара София.
Част от предгаровия площад обаче, собственост на държавата, известен като Ротондата, се е превърнал в нерегламентирано място за облекчаване от всякакъв характер. Вонята се носи на десетки метри, а боклуци се въргалят навсякъде.
Една от инициативите на проекта "София 2020", който цели да провокира изграждането на дългосрочна и устойчива визия за столицата, е построяване на модерни и самопочистващи се тоалетни в парковете.
В сайта на проекта www.sofia2020.bg като поддръжници до момента са се подписали 709 души. Идеята съществува още от 2009 г. и е представена пред главния архитект на София Петър Диков, но развитие няма. Според участниците в интернет дискусията промяната може да се случи чрез финансиране от Европейския съюз. Съвсем отделна тема е, че освен модерни и достатъчно на брой, тоалетните трябва да станат и достъпни за хора в неравностойно положение.
В другата България...
Според публикацията на "Труд" новата обществена тоалетна в кюстендилското градче Бобошево, изградена по европроект за 17 000 евро, е атракция за гражданите. Обектът предлага всички екстри на модерното WC.
Първоначално въвели такса от 20 ст. вход. Местните обаче не желаели да плащат и дневно модерното съоръжение навестявали едва по 4-5 зорлии. Таксата отпаднала и сега се влиза свободно. "Цели групи спират в центъра заради тоалетната, пък и да напазаруват по нещо. Държим я чиста - за нея отговоря безработна жена по програмата за временна заетост", каза шефът на бобошевския общински съвет Георги Мичов.
В областния център Враца обществена тоалетна в центъра има, но е отворена само от 8 до 18 ч в работните дни. Освен това я знаят единствено врачани, тъй като няма указателни табели. Без документ се прибират по 30 ст. за посещение.
Общинска наредба във Враца наказва с глоба от 20 до 50 лв. всеки, който се облекчава на обществени места. Едно от тия места е градинката в центъра зад паметника на Христо Ботев.
Първата и единствена построена в най-новата история на града тоалетна е от времето на първия демократично избран кмет на Враца Чавдар Савов (СДС-1992 г.). Разрушена е заради строителството на хипермаркет при кметуването на Воислав Бубев (БСП) по време на тройната коалиция. Друга новопостроена няма, съобщава "Труд".