И тъй като днес се чества и 136-ата годишнина на Априлското въстание, публикуваме Кървавото писмо, написано от Тодор Каблешков - така както ни го е завещал Захари Стоянов.
При обявяване на въстанието в Копривщица той пише писмо, с което съобщава на съзаклятниците в Панагюрище, че въстанието е започнало - и го подписва с кръв от убития мюдюрин.
Писмото е изпратено на 20 април (стар стил) до Георги Бенковски в Панагюрище. Пренесено е от 19-годишния Георги Салчев, който изминал петте часа път от Копривщица до Панагюрище само за два. Точно преди Панагюрище конят му издъхнал от галопа.
Братя!
Вчера пристигна в село Неджеб ага, из Пловдив, който поиска да затвори няколко души заедно с мене. Като бях известен за вашето решение, станало в Оборищкото събрание, повиках няколко души юнаци и след като се въоръжихме, отправихме се към конака, който нападнахме и убихме мюдюра, с няколко заптии... Сега, когато ви пиша това писмо, знамето се развява пред конака, пушките гърмят, придружени от ека на черковните камбани, и юнаците се целуват един други по улиците!... Ако вие, братя, сте биле истински патриоти и апостоли на свободата, то последвайте нашия пример и в Панагюрище...
Копривщица, 20 априлий 1876 г.
Т. Каблешков.
Бях очевидец, когато се извърши всичко гореказано в писмото на Тодора. Тръгвам за Клисура, за да направя същото.
Н. Караджов"
Властта отдава чест и уважение на годишнината
Президентът Росен Плевнелиев и председателят на Народното събрание Цецка Цачева са гости на празника на Панагюрище и ще участват в тържествата за 136-та годишнина от Априлското въстание.
Президентът ще произнесе слово на Националния митинг-заря, който по традиция е на 1 май вечерта на централния площад "20 април". Цачева ще говори на 2 май пред паметника в местността "Оборище", където преди 136 години се е провело първото българско Велико народно събрание.
Денят започна с литийно шествие от Историческия музей до пл."20 Април" със светините на Панагюрище от Април 1876-та - Поибренския сребърен кръст, придружавал Хвърковатата чета и свидетел на гибелта на Георги Бенковски; Копие на Главното въстаническо знаме на ІV Революционен окръг, ушито от Райна Княгиня"; Копие на Знамето на Банската чета - Знаме № 12, изработено от Иванчо Зографина.
После беше издигнат националният флаг и отслужена света литургия и заупокойна панихида за загиналите в Априлското въстание в църквата "Свето Въведение Богородично". По традиция следва историческа възстановка "Мъжество и саможертва" с участието на национално дружество "Традиция", женско дружество "Райна Княгиня", обединен детски комплекс, театър Дом-паметник, читалище "Виделина - 1865"- Панагюрище.
На 2 май е всенародното поклонение-събор в местността "Оборище".