Ако НЕК не плати заема за "Белене", елмрежата става частна

Само фирмата на Богомил Манчев "Уорли Парсънс" - консултант по проекта АЕЦ "Белене", е получила 173 млн. лева от НЕК и е добре тези пари да бъдат върнати, за да може да се покрие кредита от "БНП Париба".

Това заяви лидерът на ДСБ Иван Костов пред Нова телевизия по повод тежкото финансово състояние на НЕК, която трябва да връща 250 млн. евро заем към "БНП Париба" по проекта за ядрената централа.

Срокът за връщането изтича в края на май, а френската банка отказва да разсрочи синдикирания от други две банки кредит, изтеглен по време на тройната коалиция за старта на проекта за Втора атомна.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев обяви, че може да се наложи НЕК - страна по договора с "Атомстройекспорт" за "Белене", да пусне емисия облигации, за да изплати заема.

Лидерът на РЗС Яне Янев също коментира заема от "Париба". Пред bTV той обяви, че за него е лобирала Меглена Кунева. Той отново припомни, че Кунева и в момента работи за тази банка - тя е член на борда й. В БНП Париба отиде на работа бившият енергиен министър Милко Ковачев, когото Царя замени с Мирослав Севлиевски. Ковачев е поддръжник на проекта "Белене".

"Възложил съм цялостна проверка какво е пледирала Кунева като ставаше въпрос за АЕЦ "Белене", защото сега каза, че "Белене" бил грандомански проект, а дали не го е защитавала? Ами по отношение на НЕК и БДЖ също са вземани кредити", посочи Яне Янев. 

Ако НЕК не може да върне заема си към банките, електропреносната ни мрежа ще стане тяхна собственост, каза Костов. "Ние три години искаме създаване на временна анкетна комисия, за да се провери как е било пробито законодателството, за да се стигне до този заем, изтеглен от НЕК", добави той.

След 3 години забавяне, ГЕРБ най-сетне са отговорили на настояванията на сините контролните органи да проверят действията в сферата на проекта АЕЦ "Белене". Това, което те са установили след три проверки за законосъобразност на действия или сключени договори по "Белене", е, че те са категорично незаконни, каза още съпредседателят на Синята коалиция.

Според споразумението от 29.11.2006 г., както и по всички допълнения към него, са платени общо 383 816 715 евро с ДДС от НЕК ЕАД на руската "Атомстройекспорт", в т.ч. аванс - 131 858 613 евро. От "Атомстройекспорт" са фактурирани дейности на обща стойност 410 363 003 евро без ДДС. 

Според него БСП в момента излиза далеч от националния консенсус по темата "Белене" и се самоизолира, защото се видя, че обществото не желае да се пилеят пари. Костов обвини и Румен Овчаров, че не може да смята за печалбите, които би имало от централата, ако тя бъде построена.

Бившият икономически министър от тройната коалиция обяви наскоро, че печалбата за 60 г. може да достигне 200 млрд. лева. Според Костов за този период тя ще е не повече от 150 млн. лева - и то при цена на тока 15 ст. за киловат час. 

В България имаме свито потребление, огромна безработица, стигаща до нивата на страните, които са в рецесия, което поставя страната ни в тежка ситуация, каза още бившият премиер.

Иван Костов ще поиска днес от правителството да предложи специални мерки за защита на малкия и средния бизнес в България. Той е категоричен, че правителството трябва да каже "не" на увеличението на акцизите на горивата, което е изискване на Европейския съюз.

По-късно в парламента Костов обяви, че трябва да бъдат предложени стъпки за защита на средния бизнес от злоупотреби на фирми-монополисти. Той припомни за предложенията на десните за промени в Закона за защита на конкуренцията.

Десните поискаха и да чуят от управляващите какви законови гаранции предлагат и как ще контролират реализацията на обществените поръчки. Лош пример за това е АЕЦ "Белене", където има драстично нарушаване на Закона за обществените поръчки в колосални размери, припомни Костов.

Само преди ден и.д. шефът на БОРКОР Елеонора Николова обяви, че Центърът ще се насочи към превенция на корупцията при обществените поръчки, които били печелени главно от големи фирми, а малкият и среден бизнес бил изолиран от тях.

Новините

Най-четените