"Noрешарски" иска оставката на шефа на метрото

Анонимният "Вестник за метрото", който се оказа безплатна реклама на "Атака", възмути протестиращите срещу правителството заради радикалното му и ксенофобско съдържание.

Мистериозното издание - без посочен издател и редакционен екип - пропагандира изцяло идеи и позиции, които "Атака" защитава, пишат те в протестно писмо до градоначалника Йорданка Фандъкова.

"Вестник за метрото", печатан в 28 страници, се оказва почти идентичен с партийния вестник "Атака" - и на практика разликата е само в цената.

Антиправителствената информационна служба „Noрешарски" организира протест пред Столична община от 14 часа днес и настоява за оставката на инж. Стоян Братоев, изпълнителен директор на "Метрополитен" ЕАД".

"Смятаме политическата пропаганда в държавни организации за недопустима, особено когато става въпрос за ксенофобска и крайно радикална партия като "Атака", посочват организаторите на протеста.

За пример те посочват броя на "Вестник за метрото" за периода 4-10 октомври, където е поместено пространно интервю с Волен Сидеров, гарнирано с епитети от сорта на "курви".

Следва статия под заглавие "Атака е най-прозрачната от всички партии в България", подписана от народния представител и водещ по "Алфа" ТВ Магдалена Ташева. Тя се прочу с обидите и гръмките изказвания по адрес на сирийските бежанци, които квалифицира като кръвопийци, изчадия и екстремисти.

В рубриката "Етническа престъпност" и в статия се обяснява как роми въртели търговия с безплатни цифрови декодери.

В броя има и друга хвалебствена статия за партията: "Атака" дарява надежда на изпадналите в беда българи", а последните две страници представляват огромни реклами на партийната телевизия "Алфа" и т.н.

От "Noрешарски" настояват разпространението на изданието в метрото да бъде спряно, а тези, които са го допуснали, да бъдат наказани.

Адвокат Йонко Грозев: Червената линия е премината

"Няма големи успехи в наказването на езика на омразата и подстрекаване към насилие чрез него няма. Това е така, защото досега на практика този проблем е бивал подценяван, той е бил подценяван както от гледна точка на политиката на прокуратурата, така и цялостно от гледна точка на българското общество".

Това заяви в интервю пред журналистите Силвия Великова и Таня Величкова от БНР адвокат Йонко Грозев.

По думите му "не сме имали в скорошната ни история случаи на насилие, свързано с такова противопоставяне срещу малцинствени групи - нещо, което пряко обществото да е видяло, за да се засили чувствителността към тази тема".

"Случаите от последните дни обаче са показали нагледно рисковете, които носи позволяването на свободно циркулиране на слово на омразата. Това в някаква степен предполагам е причината и прокуратурата да се задейства толкова бързо този път", коментира Грозев. 

Това, което беше публикувано в медиите като информация, като конкретни изявления, призиви за въоръжаване, призиви за изчистване на града от "черните", изказвания от рода на "Не носим отговорност за това, което ще се случи" - това са неща, които много ясно и категорично минават червената линия и това е червена линия, която е установена не непременно само от българския Наказателен кодекс, това е стандартът, приет в цивилизования свят, заяви той.

Според Грозев в такава ситуация е нормално прокуратурата да се насочи първо към ясните случаи. От там нататък е задължително законът да бъде прилаган и срещу силните на деня, не само срещу хора, които имат малко власт и малко влияние.

Той заяви, че фактът, че тези хора не са директно в управлението, не означава, че нямат връзка с политически сили.

#1 KPAX 06.11.2013 в 14:38:11

Хора, съвсем изтрещяхме бе! Ако аз си кръстя ужасния вестник "Вестник на Борис Вунчев", потърся канал за разпространение в метрото и намеря фирма, която зарежда щендерите в метростанциите, кого ще потърсят за коментар - Борис Вунчев или мен? И на какво основание - от чувство за естетика и морал не са съгласни със статиите ми или върша нещо незаконно? Пределно ясно е, че Атака издава този вестник и го кръщава "Вестник за метрото". Така работят те. Долно. Но че моралът и законността не стоят над законите в България, това ясно ли е?

Новините

Най-четените