Поставянето на лимит на броя на работниците от други страни-членки на ЕС и цялостно намаляване на имиграцията ще са сред основните приоритети при предоговарянето на отношенията между Лондон и Брюксел. Това обяви британският премиер Дейвид Камерън пред Би Би Си. Според него Великобритания трябва да защити социалната си система от чужденците, дошли в страната, за да работят.
През 2017 г. британците трябва с референдум да обявят дали желаят да останат част от ЕС. Дейвид Камерън заяви, че вече е постигнат напредък в предоговарянето на британското членство в евросъюза, но все още има какво да се направи по имигрантския въпрос. По-рано през годината консерваторите предложиха да се допускат на трудовия пазар по максимум 75 000 имигранти от ЕС годишно, като идеята беше сериозно критикувана от либералдемократите.
"Нуждаем се от промяна в правилата за кандидатстване за социални помощи, нуждаем се от промени в свободното движение. Казах, че искаме да изведем Великобритания от представата, че се създава все по-близък съюз с ЕС, ние не искаме все по-близък съюз, искаме да имаме търговия и сътрудничество", заяви Камерън.
Според него, исканията му са напълно изпълними. Той съобщи, че предвид бъдещото разширяване на ЕС страната му ще иска въвеждането на по-строги ограничения за миграцията и намекна, че може да наложи вето на присъединяването на нови страни, ако това не се случи.
Думите на премиера следват действията на неговите съпартийци от Консервативната партия, които „на пожар" подготвиха законопроект, който ограничава достъпа на българи и румънци до някои аспекти от социалната система. Това стана, след като стана ясно, че управляващите няма да има как да продължат ограниченията на трудовия си пазар за гражданите на балканските държави.
Консерватори, крайнодесни и жълти издания вещаеха апокалипсис и истинско преселение на българи и румънци след 1 януари, но това така и не стана. Флагманът на пропагандата в.Daily Mail се принуди да „изравя" темата за мораториума за продажба на земеделска земя у нас като пример за това колко нечестно подхожда София към задълженията си като член на общността.