Самоубийство на авторитетите

Ситуацията в българските партии истеризира предвид наближаващите евроизбори. В Реформаторския блок, след като обявиха "прозорец" към ГЕРБ, дадоха лек заден, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи поредния реверанс към Георги Първанов и движението му АБВ; твърдото ядро на "Атака" се консолидира заради скандала с лидера й Волен Сидеров, който се представя за жертва; а в БСП най-вероятно евентуалната Първанова листа за евроизборите е натиск да бъде включен Ивайло Калфин в листата на БСП... На този фон само ДПС изглежда, както и преди, относително монолитно.

Наблюдаваме криза на легитимността на политическата прослойка, казва в интервю за Агенция "Фокус" социологът Първан Симеонов от "Галъп". По думите му политическият елит не поражда въодушевление у хората.

"Обикновено институциите - и парламентът, и правителствата, и президентът в началото на мандата си започват с някакъв кредит на доверие, който постепенно се хаби в хода на управление. Това правителство стартира от ниски нива. Ако трябва да го сравняваме с някое от правителствата преди, най-много прилича на тройната коалиция", посочи Симеонов.

"Логиката е следната: падат по-бързо онези месианските, големите, балонните проекти. Те се срутват по-бързо, защото те са акумулирали големи надежди и с хода на мандата се срутват много бързо. Такива правителства като настоящето или като на тройната коалиция не се крепят на големи харизматични лидерски партии, а се крепят на партии с твърд електорат. Те и да почнат от ниско няма накъде по-ниско да паднат, защото тези твърди електорати отдолу ще ги крепят. Като калкулирате електоратите на БСП и ДПС например, ще видите, че това правителство няма накъде надолу да пада", обясни Симеонов.

"Парламентът традиционно седи на ниски нива на доверие. Те зависят от картината на партийните предпочитания, зависи от това кой е на власт. Доверието в парламента винаги в началото на мандата мигва нагоре и в края с напредване на мандата остава на едни нива, в които 20% на практика са политическият таван. През декември конкретното число беше 18 %. Този парламент не е на безпрецедентно ниски нива на доверие. То е на обичайно ниски нива на доверие", каза той.

"Наблюдаваме и взаимно изтребление на политически авторитети, колективно самоубийство. Биейки се лагерите, потъват заедно. В такива времена хората интуитивно се оглеждат за някакви острови на авторитет, острови на легитимност. През 2013 г. в един момент се очертаха два такива острова. Единият беше президентът Росен Плевнелиев, а другият светъл лъч беше главният прокурор Сотир Цацаров.

Донякъде и омбудсманът Константин Пенчев изигра ролята на човек, за който да се хванем, някаква сламка. После и президентът като че ли беше привидян като част от единия лагер, и главният прокурор в един момент като че ли беше привидян като част от другия лагер. По терена не останаха авторитети", заяви политологът.

#1 Rowan 13.01.2014 в 11:00:39

Разбира се, че ще е така. Защото зад авторитетите няма личности. Личности, които да мислят и да съветват авторитетите, пък авторитетите да ги слушат. Та кой ли умен и кадърен човек ще се съгласи шеф да му е бивш пожарникар? С познанията и интелекта на бивш пожарникар? И с дясна ръка човек с образованието на учител по физическа подготовки... И да му пращат тия двамцата ЕсЕмЕс-и как да гласува... Щото се мислят за Отец и Син... Помня как хленчеше пожарникаря в едно предаване, че много искал разни личности да му станат министри, ама те били му отказали. Ще му откажат, разбира се, щото му знаят манталитета. Знаете ли, според американците, най успешния им президент е Рейгън. Треторазреден актьор с никакво образование. Но Рейгън много добре е знаел колко струва и затова си е подбрал кадърни съветници ... и ги е слушал. Но това може да стане само в щатите. Родните авторитети за неизлечимо болни от балканска комплексарщина и родна българска завист. И си избират за обкръжение не изявени личности, а послушни калинки. Щото да не ги засенчат случайно. Просто такъв ни е манталитета. Не веднъж съм го казвал, нека се самоизяждат родните авторитети. Здравословно е за държавата и народа. Да се плюят и замерят с кал, докато и на последния гламав данъкоплатец му светне, че настоящата система води до подобен управленски елит по нашите ширини. И не да чакаме те да предложат друга система, а ние да си я поискаме.

#2 Борката 13.01.2014 в 11:33:34

Да ви е.ем и авторитетите!

#3 Xaoc 13.01.2014 в 13:44:12

Като видя "Галъп" и ми се догажда. Седнал той да ми обяснява. Ми нали вие нагаждате мненията на хората бе, калъф? Дойдат ли изборите по телевизора изникват 3 гадни човечета : Мира Радева, червен Кольо и оня кривогледия от "Галъп". И почват да манипулират мнението на хората с безполезните си анализи, за които взимат торби с пари. Я у лево!!!

Новините

Най-четените