Американските власти повдигнаха обвинение в шпионаж на Едуард Сноудън, къртицата в ЦРУ, който издаде съществуването на секретна програма за следене и подслушване на американски граждани. Той твърди, че на ден са подслушвани над 3 млрд. разговора.
Сноудън, превърнал се в символ на свободата в социалните мрежи, е обвинен в шпионаж, кражба на секретна информация и злоупотреба с държавна тайна. Грозят го около 30 години затвор, ако бъде признат за виновен.
Въпрос на екстрадиция
Делото ще се води в щатския съд във Вирджиния, което дава основания на американските власти да искат Сноудън да бъде екстрадиран. В момента той се намира в Хонгконг, а Русия официално му предложи убежище.
Според Wikileaks Исландия също е готова да приюти „Обществения враг". Марин льо Пен, лидерката на френския Национален фронт (крайната десница) настоя Париж да предостави убежище на американеца.
САЩ и Китай имат сключен договор за екстрадиция, но се прави изключение за политическите въпроси, към които спада и шпионажът. Именно с аргумента, че е жертва на политическо преследване Сноудън може да забави процеса с месеци.
Той се зарече да се бори срещу всякакъв опит за екстрадиция в САЩ, както и да направи нова разкрития за масовото подслушване в родината си.
Младият мъж разкри съществуването на правителствената програма PRISM за масово онлайн проследяване на гражданите.
29-годишният бивш служител на ЦРУ избяга от Хавай, след като разкри как американското разузнаване следи телефонните разговори и интернет комуникациите на стотици хиляди американци.
Допитване на авторитетния Pew Center и на в. "Вашингтон пост" показа, че мнозинството от американците одобряват федералната програма за следене на телефонните разговори. Те я приемат като приемливо средство за разследване на терористичната заплаха, дори и да накърнява правото на личен живот.