Русия разкри държавна тайна - за пръв път в историята съобщи официални данни за запасите си от горива, пише "Комерсант".
На 5 юли премиерът Дмитрий Медведев подписа постановление, с което разсекрети информацията.
Към началото на 2012 г. в страната е имало 28,7 милиарда тона петрол и 68,4 трилиона куб.м газ. Публикуваните данни обаче не предизвикаха сензация. Запасите са пресметнати според руската класификация и няма как да бъдат съпоставени с данни от други страни, отбелязва изданието.
Основната разлика между руската и международната система е, че руската не взема предвид дали добивът е рентабилен. Руската класификация отчита запаси, дори ако е неизгодно да се добиват, обяснява за изданието Валерий Нестеров от аналитичния център "Сбербанк инвестмънт рисърч".
Пазарите разполагат вече с данни за руските запаси от петрол и газ, макар и неофициални. Според годишния доклад на "Бритиш петролиъм" доказаните запаси от петрол в Русия са 11.9 млрд. тона, което й осигурява 8-а позиция в света, уточнява експертът.
В първата тройка според "Комерсант" са Венецуела (46.5 милиарда тона петрол), Саудитска Арабия (36.5 милиарда тона) и Канада с 28 милиарда тона.
Руското министерство на природните ресурси и екологията обмисля нова система за оценка на запасите, която да изведе страната на трето място. Но според източник на "Комерсант", запознат с проекта, сравненията с международните данни ще са некоректни и занапред.
Булото на секретност, покрило руските петролни запаси, е вдигнато до голяма степен формално, което едва ли ще насърчи приток на инвестиции в страната, смятат експерти на "Независимая газета".
Влизайки в някакво партньорство в Русия, чуждите компании преценяват най-напред перспективите на проекта и конкретното находище, а не ресурсната база на страната като цяло, твърди Юлия Войтович, аналитик от агенция Инвесткафе.
Разсекретяването на запасите може да е формално, но има и други фактори. Дали след като казаха "А", руските власти ще кажат и "Б", като минат на западния стандарт за отчитане на запасите, пита се шефът на Фонда за национална енергийна сигурност Константин Cимонов.
Оценката на "Бритиш петролиъм" е 12 милиарда тона, американското издание "Ойл енд гас джърнъл" дава още по-ниска - 7 до 9 милиарда. Сиреч 30-40 на сто от резервите може просто да се изгубят. Което пък може да нервира инвеститорите. Разликата в оценките ще се отрази зле на техните нагласи, прогнозира специалистът.
Москва разсекрети данните "заради приток на пари", но има и друг важен фактор. Често упрекват Русия, че добива годишно повече петрол и газ, отколкото открива в нови находища, напомня "Росийская газета".
Официозът цитира реакция на ресорния министър Сергей Донской: "Сега вече ще можем да не крием професионалните успехи на хората от петролния и газовия бранш - благодарение на тях вече от 8 години запасите от горива нарастват повече от добивите".
Миналата година в Русия са открити 49 находища. Запасите от петрол са нараснали с 650 милиона тона, от газ - с 800 млрд. куб. м.
Според оценки на министерството, горивният потенциал на Русия ще е достатъчен за икономиката й поне още 30 години, ако не се увеличава темпото на добива, пише "Московский комсомолец".