Обама спечели втори президентски мандат

Окончателно: Барак Обама е 45-ият президент на САЩ. Демократът спечели втори президентски мандат - още 4 години в Белия дом. Съперникът му Мит Ромни официално призна победата му и благодари на избирателите си.

"Ние сме едно американско семейство и вървим заедно. Най-доброто за Америка предстои". Това заяви Обама пред свои поддръжници в Чикаго, където е избирателният му район. "Тази вечер задачата да направим нашия съюз по-добър продължава. Продължава благодарение на вас", каза Обама.

"Вие ни припомнихте, че нашата роля е трудна, пътят е трънлив, но правилен. Носим посоката в сърцата си".

Обама благодари на всички, които са се включили в кампаниите и които са гласували.
Президентът специално благодари на "воина" - вицепрезидента Джо Байдън, както и на съпругата си Мишел, и на дъщерите си Саша и Малия.

Часове по-рано

Часове по-рано няколко американски телевизии CNN, CBS и MSNBC съобщиха, че Обама печели 275 гласа в избирателната колегия, а Мит Ромни - 206. За да бъде избран, кандидатът трябва да получи минимум 270 от общо 538 гласа в избирателната колегия.

Всеки от 50-те американски щата има различна "тежест" в избирателната колегия - от 5 до 50 гласа.

Обама спечели важните за изборите щати Айова, Охайо и Колорадо, където междувременно 53% гласуваха и за легализация на марихуаната за медицински цели. Не са обявени резултатите от Флорида, който има 29 електорални гласа. Според прогнозите те също ще отидат за Барак Обама.

Развитието

Преднината на Обама растеше, като той получаваше 251 гласа в избирателната колегия, а Мит Ромни - 191, според частичните прогнозни резултати на Ройтерс малко след 3.30 ч по Гринуич (5.30 ч българско време). Към 3 ч, според резултатите от 32 щата и столицата Вашингтон, Обама печелеше 158 гласа в избирателната колегия, а Ромни - 154, предаде АФП.

Обама победи Ромни в редица решаващи щати - Охайо, Уисконсин, Айова, Пенсилвания и Ню Хемпшър - въпреки слабото икономическо възстановяване и високата безработица.

Барак Обама печели също в щатите Вашингтон (Окръг Колумбия), Върмонт, Ню Йорк и Ню Джърси, Мейн, Масачузетс, Роуд Айлънд, Кънектикът, Делауеър, Мериленд, Мичиган, Илинойс, Калифорния, Хавай.

Гражданите на Уисконсин не са гласували доверие на републиканец от избирането на Роналд Рейгън през 1984 г. По всичко личи, че това няма да се случи и през тази година, въпреки решението на Ромни да избере за свой вицепрезидент местния политик Пол Райън.

Най-малко 120 милиона американци се очакваше да гласуват в президентските избори. Според екзит пол на Ройтерс и Ипсос републиканецът Мит Ромни печели гласовете на белите избиратели - мъже и жени, но изостава значително в подкрепата на избирателите от другите етнически групи.

Белите мъже гласуват за Ромни с разлика от 20 процента, а белите жени - с разлика от 10 процента, сочи анкетата на изхода на изборните секции.

Белите гласоподаватели са били едва 72% от електората през 2012, според данни от екзит пола на CNN. Ромни спечели тази група (най-вече белите мъже), както и възрастните, със солидна преднина.

Но това бе недостатъчно, за да се пребори с коалицията на Обама, състояща се от млади хора, жени (по-специално неомъжени и с дипломи от колеж), чернокожи и преди всичко - латиносите.

Кампанията на Обама успя да мобилизира най-надеждната му основа: малцинства, младежи и жени, посочва в анализа си в "Уолстрийт джърнал" Колин Маккейн Нелсън.

Съдейки по данни от екзит пола, Обама е бил подкрепен от 93% от чернокожите избиратели и от 69% от испаноезичните.

На изборите през 2008 г. поколенческите и расовите предпочитания бяха най-контрастни в сравнение с предходни избори. Тогава за Обама гласуваха 95% чернокожи и 66% латиноси. На сегашните избори тази тенденция се съхрани и задълбочи.

Референдуми едновременно с изборите

Гласуването на референдуми по местни въпроси беше проведено едновременно с избора на президент.

След общо 172-та референдума в 27 щата победа отбелязаха привържениците на еднополовите бракове и за финансирането с държавни средства на абортите.

В щатите Арканзас и Монтана гласуваха именно за разрешаване на марихуаната за медицински цели. Първият щат отхвърли идеята, а вторият я прие. Колорадо също одобри узаконяването на медицинската употреба на марихуана.

Привържениците на хомосексуалните бракове гласуваха в четири щата за тяхното разрешаване или забрана. Резултатът беше, че три от тези щати - Мейн, Вашингтон и Мериленд стават първите, които разрешават еднополовите бракове чрез общонароден вот.

В Минесота въпросът беше дали щатът ще се присъедини към другите 30, които са включили забрана на еднополовите бракове в конституцията си, посочва Асошиейтед прес. Избирателите се обявиха против вписването на забраната в конституцията на щата.

Досега в САЩ еднополовите бракове са разрешени в 6 щата и във федералния окръг Вашингтон.

В Калифорния избирателите гласуваха дали да бъде отменено смъртното наказание. Засега резултатите не са ясни, но ако идеята бъде подкрепена, то на 720 осъдени на смърт присъдите ще бъдат променени на доживотни.

17 американски щата вече са се отказали от смъртното наказание, но в повечето от тях това стана по законодателен път.

Само в Орегон през 1964 г. избирателите решиха на референдум да отменят смъртното наказание.

Избирателите на Калифорния гласуваха и за временно увеличаване на данъците, за да се разреши проблема с щатския бюджетен дефицит. Засега и в двата референдума са преброени само 20 процента от бюлетините.

Във Флорида 55 процента от избирателите се обявиха срещу забрана за използване на държавни средства за финансиране на аборти. Консервативното предложение за подобна забрана разрешаваше държавното финансиране само в случаи на изнасилвания, кръвосмешение или опасност за живота на майката.

#1 John Smith 07.11.2012 в 09:59:23

Другаря Чинчифон се оказа прав... социализма победи и във Франция и в САЩ. Кризите раждат лумпенпролитариат които винаги е ляво ориентиран. Догодина и у нас...

#3 янаки 07.11.2012 в 12:10:53

John Smith „Кризите раждат лумпенпролитариат които винаги е ляво ориентиран.........” Така е, тези излишни, лумпенизирани хора от средната класа, които, по разбираеми причини, не участват в цикличното потребление и олевяват, не са излишни коне, които могат да бъдат направени на колбаси. А и да може, едва ли ще са съгласни.

Новините

Най-четените