21 процента ДДС в Испания, за храните 4 на сто

ДДС в Испания става 21% от 1 септември при 18 на сто основна ставка до 31 август. Повишението ще увеличи разходите на домакинствата средно между 470 и 600 евро на година. Испания е страната с най-висока безработица в ЕС - всеки четвърти испанец е без работа, а при младежите надмина 50%.

Ставката за основни храни и книги остава 4 на сто. За месо и риба се вдига от 8 на 10 на сто. Билетите за театър, концерти, фитнес и дискотека обаче ще се облагат не с 8 на сто ДДС както досега, а с 21 на сто, предаде Ройтерс. От развлекателния и артистичния бранш предупредиха, че така посещенията на културни събития ще намалеят и още хора ще останат на улицата. Увеличението на ставката доведе и до презапасяване със стоки при много испански домакинства.

Очаква се по-високата ставка да донесе приходи от 22 млрд. евро в бюджета, след като дясноцентристкото правителство на Рахой пое ангажимент за свиване на бюджетния дефицит. През юли беше одобрен пакет за 65 млрд. евро - общ ефект от увеличаване на данъци и орязване на публични разходи.

В средата на август стана ясно, че испанското правителство вероятно ще поиска нова финансова помощ от ЕС - 30 милиарда евро за покриване на дълговете си в банковия сектор. До края на юли 2012 г. испанските банки са заели 402 млрд. евро от Европейската централна банка (ЕЦБ).

Очакванията за високи бюджетни приходи от повишения ДДС може да се разминат с действителността, тъй като  Испания е страна, в която продажбите в ресторанти, ремонтите в автомобилни сервизи и строителство масово се укриват от данъчните. А над 18 млрд. евро годишно се източват чрез ДДС измами.

Над 15% от шофьорите не получават касова бележка в сервизите при ремонт на техните автомобили, показват данни от бизнесизследване.

В хотелите и ресторантите е нормална практика от години да има "caja B", тоест черна каса. Повишението на ДДС само ще увеличи финансовия натиск да се укривата приходи.

От 2008 г. насам Испания отчита 20% спад в данъчните приходи. В хазната са събрани едва 161 млрд. евро от данъчи през 2011 г. при 200 млрд. евро през 2007 г.

Делът на сивата икономика е около 23 на сто от БВП в сравнение с 13 на сто средно за ЕС. Прогнозите са нейният дял да се повишава заради все по-дълбоката рецесия на испанската икономика.

"Трансперънси интернешънъл" поставя Испания в средата на таблицата с най-корумпираните страни в Европа, точно под Гърция и Италия.

Около една на всеки 6 банконти с номинал 500 евро, най-големият купюр на общата европейска валута, е била издадена от централната банка на Испания - доказателство за използването й при съмнителни сделки и корупция.

Новините

Най-четените