Българското правителство ще търси заем до 360 милиона евро от германски банки, за да попълни недостига на бюджетни средства за тази година.
Финансовият министър Петър Чобанов бе упълномощен от Министерския съвет за поемане на външен държавен дълг, деноминиран в евро по законодателството на Германия. Миналия месец той заговори за нуждата от външен заем, но не бе споменал, че парите ще дойдат от германски финансови институции.
Чрез новия заем ще се получи "диверсификация" на дълговите източници за финансиране и инвеститорската база в български държавен дълг, съобщават от правителствената информационна служба.
Освен това, така ще се предотврати концентрация на бъдещи плащания по дълга, каквито страната ни трябва да направи през 2015 и 2017 г. по падежите на еврооблигациите, пуснати по време на правителството на Сакскобургготски.
Заемът ще бъде търсен от германски банки, като инвеститори също ще могат да участват, обяви Чобанов, отказвайки повече подробности.
През август правителството с мандат на БСП повиши прогнозата за бюджетен дефицит от 1.3 на 2 на сто от Брутния вътрешен продукт (БВП), като същевременно кабинетът се стреми да стимулира икономиката и да помогне на най-бедните и онеправдани слоеве от обществото.
Дългът на България възлиза на 16% от БВП през август, което я прави една от най-слабо задлъжнелите страни в ЕС. Въпреки това България остава най-бедната страна от общността.
Президентът поиска търг
Президентът Росен Плевнелиев поиска банките, от които правителството се готви да вземе външен заем, да се изберат с конкурс.
"Защо трябва да са германски банките, защо не австрийски или френски? Няма ли да се организира търг, за да победи най-добрата оферта с най-ниската лихва", запита държавният глава.
Той каза още, че се надява действията на правителството да са в синхрон с актуализирания бюджет.
Миналия месец финансовият министър Петър Чобанов заяви, че България се нуждае от външен заем до 400 млн. евро. Става въпрос обаче за нова емисия външен дълг на международните финансови пазари, а не за заем от немски банки.
Според икономисти заемът е по-бърз и по-евтин начин за генериране на допълнителни средства, отколкото чрез евробондове, коментира Ройтерс.