До момента в община Карлово са събрани 5000 подписа в подкрепа на каузата Куршум джамия да остане общинска собственост. Това съобщиха кметът Емил Кабаиванов, бивш лидер на СДС, и председателят на ОбС Стойо Карагенски.
До подписката се стигна след като Окръжният съд в Пловдив присъди на първа инстанция историческия паметник, разположен в центъра на града, да бъде върнат на Главно мюфтийство.
"Ако Куршум джамия в Карлово се превърне в действащ мюсюлмански храм, хората ще излязат на протест и с жива верига ще спрат отварянето." Това обяви вчера Стойо Карагенски, председател на общинския съвет в Карлово.
"Няма да допуснем на 100 м от къщата на Васил Левски и 50 м от площад "20 юли", където през 1877 г. мъченически са изклани, избесени и изгорени живи 780 карловци, да има действаща джамия." Това заяви още Карагенски.
В Карлово, където живеят 30 000 души (95% са християни), има мюсюлмански храм. С джамии разполагат и близките села.
В Карлово на три места тече подписка за запазването на Куршум джамия като общинска собственост, кметът разполага с нотариален акт за това. В подписката парафите си са сложили дори мюсюлмани, каза Кабаиванов, който внесе жалба в Апелативен съд.
По информация на Карлово ТВ в града на Апостола се готвят протести. Ще излезе целият град, ще стане страшно, казаха карловци. Според Кабаиванов и Карагенски целта на връщането на мюсюлманския храм на Главно мюфтийство е да тръгне лавина от връщането на имоти, за които Главно мюфтийство претендира.
Това ще създаде огромен проблем, казаха кметът и председателят на ОбС Карлово. Подписката в защита на каузата джамията да остане културен паметник, а не действащ храм, е подкрепена и от българи в чужбина, и от хора от съседните общини Сопот и Хисар.
Връщането е станало с нотариален акт от 1923 г., издаден на базата на показанията на свидетели. В него са описани още 25 имота - четири джамии, турско гробище и дюкяни в централната част.
В момента в страната се водят 83 подобни дела.