Провалът на френските социалисти - удар и по ПЕС

Само две години след като френската левица в лицето на Франсоа Оланд удържа историческа победа и той стана вторият ляв президент на Петата република, дойде поражението.

Голяма част от френските общини, контролирани от социалисти, преминаха към десницата. Над 155 града с население над 9000 души, поискаха да бъдат управлявани от десницата.

Утешителната новина е, че поне си запазват Париж, където Ан Идалго, кандидатът на левицата, печели около 55%. В цяла Франция социалистите и техните партньори са получили 42% от гласовете, докато опозиционните консерватори са събрали 49%

Премиерът на Франция Жан-Марк Еро призна провала на Социалистическата партия, каза, че е готов да понесе отговорност, както и че ще има незабавни реформи в правителството.

Близо 80% от французите искат Оланд да махне министър-председателя си и да го смени с вътрешния министър Мануел Валс.

По-късно Еро обяви, че подава оставка, а на негово място ще бъде назначен Валс. Тази вечер Франсоа Оланд ще направи обръщение към френския народ.

51-годишният Мануел Валс, който е роден в Барселона и става французин на 20 години, често влиза в конфликт със Социалистическата партия заради идеите си за икономиката и сигурността.

За да изпият до дъно чашата на триумфа, десните поискаха от Оланд да обещае, че няма да се кандидатира за втори мандат - и най-добре да мисли за предсрочни парламентарни избори.

По време на досегашното управление на левицата, безработицата във Франция расте, държавните разходи не намаляват, данъците се увеличават, а по всичко личи, че Франция няма да успее да запази обещания на Брюксел бюджетен дефицит от 4.1%.

Непосредствено преди балотажа в неделя, излязоха данни за безработицата, които показаха ръст с 4.7% на годишна база. През февруари броят на безработните във Франция е достигнал нов рекорд от 3 347 700 души, или с 31 500 души повече в сравнение с януари 2014 г.

Министерството на труда призна, че данните отразяват силен ръст на безработицата, след като през януари броят на безработните бе увеличен "само" с 8900 души.

Провалът на френските социалисти ще се отрази тежко на резултатите от предстоящите в края на май избори за Европейски парламент, където на Франция се пада най-големят брой депутати в групата на ПЕС.

Проучвания, правени преди френските избори, дават малка преднина на десницата. Според тях групата на социалистите и демократите в Европейския парламент е загубила първоначалната си преднина и вече изостава от Европейската народна партия с 15 места, показват резултатите от ново общоевропейско проучване на TNS Opinion.

Според най-новите данни, ЕНП би получила 29.16% от вота (т.е. 219 места), а Прогресивният алианс на социалистите и демократите - 27.16% (204). Далеч назад Алиансът на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) с 8.12% (61 евродепутати), Европейската обединена левица и Северната зелена левица с 6.79% (51 места), Зелените с 5.99% (45 представители) и т.н.

TNS прави проучвания на общественото мнение от 3 февруари насам, а сегашните данни са базирани на събраната информация до 13 март. Тя произтича от последните две или три изследвания на национално равнище. Европейската левица водеше или беше наравно с десницата до 3 март, но след това социолозите отчитат срив.

Окончателният състав на ЕП ще стане известен на учредителната сесия от 1 до 3 юли т.г. Изборите за 751-те депутата от общността ще се състоят в последната седмица на май.

Още в края на януари т.г. се появиха публикации, че вътре в ПЕС има сериозно напрежение заради скандала около съпругата на лидера Сергей Станишев - Моника. Нейната фирма се отказа от европейски проект за информационна кампания, след като беше обвинена в конфликт на интереси.

Няма как темата да не бъде използвана от ЕНП в хода на кампанията и може да навреди на представянето на левицата, тъй като кандидатът й за председател на ЕК - Мартин Шулц, е и председател на настоящия ЕП. Именно към него е отправено питането на ЕНП за проекта на Моника Станишева и конфликта на интереси.

Заиграването на българските управляващи с националистите от "Атака" беше използвано в предизборен дебат между Марин льо Пен, председателката на крайнодесния Национален фронт, и френския министър на икономиката и финансите (виж вдясно).

Сега, с френската загуба, картината става значително по-мрачна. Като прибавим и възходът на анти-ЕС пакта - обединението на крайно десните от Франция, Холандия, Белгия, Австрия, Швеция и Словакия, новият ЕП ще е... интересен.

Новините

Най-четените