Тръгна подписка за свикване на референдум за правото на гласуване и по електронен път.
В инициативния комитет "Да имаме избор", създаден от Национално експертно обединение, са певицата Милена Славова, социоложката Екатерина Маркова, главният секретар на интернет общество в България Димитър Ганчев и други.
Събирането на подписите е обявено на 24 май и ще продължи три месеца. 500 000 подписа ще са нужни, за да могат гражданите с подписка до Народното събрание да предизвикат национален референдум.
Възможността за гласуване онлайн съществува в Естония, Австрия, Франция, Германия, Португалия, Норвегия, Великобритания, САЩ и Бразилия.
Подписката за провеждане на референдум по въпроса: "Искате ли на следващите парламентарни избори на всички български граждани да бъде осигурена възможност за гласуване чрез Интернет" ще бъде в големите градове на страната. В подкрепа на подписката може да се използват и определени за целта формуляри, качени на страниците на инициативния комитет neo-bg.org, пояснява Екатерина Маркова.
Единият вариант е хората да попълнят формуляра за набиране на подписи, който е в интернет, и да го предадат на координаторите. Другият - да се подпишат в пунктовете, които ще бъдат разкрити в парковете и на ключови места в големите градове, след като спре да вали, обясниха от инициативния комитет.
Информация за пунктовете ще има на сайта neo-bg.org.
Технологичното развитие изисква и интернет гласуване, смятат от инициативния комитет. Това ще е удобство за сънародниците ни зад граница, за всички, които биха искали да си спестят дългото чакане на опашки и би повишило избирателната активност, категорични са инициаторите. Електронното гласуване може да се справи и с проблема корпоративен вот и купуване на гласове, смята Димитър Ганчев от Интернет общество - България.
Вие може да гласувате много на брой пъти, но само последното ваше гласуване ще бъде отчетено. Тези, на които вие сте си продали гласа или работодателят ви, който през деня ви е стоял зад рамото и ви е гледал как гласувате, няма да знае дали довечера, като се приберете вкъщи, няма да гласувате пак по друг начин.
НЕ искам да гласувам онлайн! Те така и така резултатите се подправят, но поне при хартиеното гласуване им се налага да мъкнат чували......малко зор да виждат поне
Естествено, че искам да гласувам онлайн, само дето не мога да разбера защо този формуляр не може да бъде попълнен и изпратен през компа ами трябва да го разпечатвам.... или греша ? Ако има начин, моля осветомете ме.
Ах че наивни хорица населявали нашето форумче тука.... Знам че е ретроградно, но като бюлетините са хартиени поне повече хора ги гледат, (сравнително) по-трудно се подменят, (надяваме се че) остава и следа за повторно броене евентуално и т.н... Докато при електронно гласуване е достатъчен един (ЕДИН) свестен хакер и тия против които сте гласували може да вземат 100% от гласовете. А вашият глас кой знае защо някак си е попаднал под бутона ДЕЛ
Аз се занимавам със създаване на софтуер и хардуер вече над 25 години и ви казвам - не искайте ;). Първо всеки от вас, които не сте достатъчно дълбоко в темата, когато заговори компетентно за компютри и Интернет (например) говори абсолютни глупости, дори ако щете възприятието ви за вируси е не просто смешно, а като представата на мако дете за щъркела, който носи бебетата. Да се обясни защо е едно и също с обучаването на добър програмист, математик и т.н. Нищо от тези неща не може да се обясни "като на лаик". Да за мен е просто, живял съм дълги години с илюзията, че разбиращия поглед отсреща наистина е разбиращ, но постепено съм разбрал, че зад всичко това има начин на мислене и дори (колото и да не го осъзнават мнозина) различен морал, различна етика, която не е нито противоположна, нито еднопосочна с тази на не-ИТ хората, а просто е дефинирана в различно пространство с различна алгебра. Така, че казано с други думи - не искайте нещо, от което нищо не разбирате, защото става въпрос за глас, за избор и следва да разбирате и това, за което го давате и начина, по който го правите, в противен случай всичко е просто запалянковщина със същите ефекти и същата роля - може да помогне на любимия отбор, но най-вече помага за пълненето на касата на онзи, който експлоатира емоциите ви, а добрата почва предразполага да посееш още от същите семена. Повтарям си мнението, без дълбоко потъване в естествените науки, логиката и въобще области трениращи гъвкавост и комплексност намисленето човек е роб и никакви хуманитарни напъни не могат да го направят свободен - ако искате свобода развивайте ума си, с гласуване не става.
каква кауза, какви 5 лв.? това е част от т.нар. "електронно правителство", което не може да се случи в бг вече над 10 години и над милиард изхарчени лева в тая посока!
вижте в литва за какво става въпрос! с лична карта могат да гласуват, да си купуват и ползват билети в градския транспорт, да си регистрират фирми в литва и още 4-5 държави (в обединение по-добро от самия европейски съюз), да си гледат оценките на децата в училище, да си плащат данъците, да ходят на лекар. само с лична лкарта с вграден електронен подпис, който важи навсякъде. а къде сме ние?
Имаш електронен подпис, а знаеш ли как "работи", ако ти знаеш, колко други обаче не знаят... Абе ясно м ие - на много от вас ви се иска (а и на мен) да се въведе някакъв подразбиращ се "ценз" за гласуване, да се елеминират поне циганите (ония, които избират между кебапче и кюфте имам пред вид), но няма да стане - само се измества проблема, а да не говорим и че електронните подписи в България са много условно нещо. Преди десетина години бях си взел хостинг акаунт в ... уф забравих му името на това чудо, но те бяха единствените, които официално раздаваха подписи тогава и без да се опитвам да ги хакна си взех частния ключ на root ауторитито - просто цялата работа я поддържаха хора четящи гугъл и следващи стъпка по стъпка някакви инструкции, а това че го държаха на машина за хостинг ... еее има ли какво да се коментира. За нищо не го ползвах, пък и тогава нямаше и за какво, но нивото на компетентност на компетентните органи не се е променило особено за разлика от самочувствието им, а онези от вас, които не знаят всички PKCS стандарти полу наизуст и поне отгоре отгоре доказателствата за приложимостта на алгоритмите как точно разбират какво имат и доколко е сигурно? Като се има пред вид и българската особеност да се ползват институции и фирми за тъмни цели - root ауторити с български корен много лесно може да се ползва вместо гарант като фалшификатор на действия на едро - ще участват двама трима, няма и да се разбере от колегите им дори, никой дори и Господ после няма да има сигурни доказателства дори и да има сигурни подозрения ... Абе зарежете я тая работа, за съжаление ще се намери продажна душа, а в случая една може да свърши работа като за 1000 в първобитната сегашна схема.
тия дето "знаят как работи" това им е работата. 99% не знаят, а и няма никакво значение. демек плещиш пълни глупости. все едно да кажеш - знаеп ли как ти работи копютъра.
все едно да кажеш - знаеп ли как ти работи копютъра, че ше ми ползваш тука фейсбук мейсбук, и-мейл и пр. фантастики. стига демагогии...
Но през април тази година излезе унищожителен доклад от Агенцията за информационни технологии на Виржиния (VITA) за използването на машините при избора на щатски съвет предната година (Tampering with US voting machine as easy as 'abcde', says Virginia report). Проверката показала, че системата от машини за гласуване е била на няколко пъти хакната от мобилен телефон на изборите ноември 2014. Одиторите са открили, че лесно могат да променят вота от разстояние, без да бъдат открити. Проблемите на интернет гласуването станаха ясни в тест още преди четири години, когато окръг Колумбия представи система, която позволява на избирателите да влязат в интернет, да въведат идентификационен код, получен по пощата и след като гласуват да получат запис на резултата. Изборните длъжностни лица поканили компютърни специалисти да се опитат да проникнат в пробната система за избори. Алекс Халдерман (Alex Halderman), компютърен учен в университета в Мичиган, заедно с двама аспиранти бързо намерили грешка в изходния код, който "ни позволи напълно да откраднем изборите", заяви Халдерман на симпозиума Принстън. Те даже успели да променят избора на кандидатите, както са били на екраните на избирателите. Райвест поставя въпроса на разбираем език. "Мисля, че когато говорим за гласуване по интернет, ми идва отвътре да кажа: "Защо да гласуваме по интернет? Защо? Защо да правим това? Защо? Наистина, защо? Защо? Мисля, че трябва да повтарям този въпрос много пъти като двегодишно дете ", казва той. "Има и други начини за получаване на информация, които са по-добри и имат по-добра сигурност. Гласуването по интернет рядко е най-добрият избор. Това е много сложно, а вие се търсите белята. Бихте ли свързали вашия тостер с електропровод с високо напрежение? Поставянето на система за гласуване онлайн е много подобно. Бихте ли инвестирали пенсиите си в кредитни дефолтни суапове? Искате да не се замесвате в сложни операции. Искате нещо по-просто. А влизате в един свят на атаки и рискове, които всъщност не искате". http://nauka.offnews.bg/news/a_1/a_24856.html