Общото събрание на ООН прие с голямо мнозинство текстовете на първия глобален договор за международната търговия с оръжие, съобщи Ал Джазира. По този начин бяха положени основните на регулация на пазара, оценяван на 70 млрд. долара. "За" бяха 154 държави, 3 - "против", а 23 се въздържаха.
Всяка страна е свободна да подпише договора. Той ще влезе в сила след 50-ата си ратификация, което може да отнеме до две години. Документът не регулира продажбата и притежанието на оръжие вътре в държавите, но изисква те да разработят регулативни механизми за експорта на конвенционално оръжие и части за него. В документа са засегнати както танкове, оръдия, самолети, вертолети, кораби и ракети, така и леко стрелково оръжие,
Ще бъде наложен контрол над фирмите, които осъществяват търговска дейност с такъв тип продукция и всяка сделка ще бъде проверявана, за да се избегне въоръжаването на терористични или екстремистки групировки, както и режими, осъществяващи геноцид.
Това е голяма победа за активистите, които се борят за регулации на оръжейния пазар от над 10 години. Последният толкова мащабен оръжеен документ на ООН е от 1996 г. и е за забрана на ядрените опити.
Иран, КНДР и Сирия опитаха да блокират документа преди седмица и сега отново бяха единствените, които открито се противопоставиха.
От Техеран смятат, че документът може твърде лесно да бъде политизиран и чрез него да се налага дискриминация. Пхенян посочи, че текстовете лишават държавите от „легитимното право на самоотбрана и оръжейна търговия". От Дамаск посочиха, че няма достатъчни гаранции, че ще бъде спряно въоръжаването на терористични групировки.
„Въпреки дълбоко циничният опит на Иран, Северна Корея и Сирия да ни попречат, голямото мнозинство от нациите по света показаха, че стоят зад този договор, който спасява животи и има в своето ядро защитата на човешките права", заяви пред ООН Браян Ууд от Amnesty International.
Големите оръжейни производители Китай и Русия се присъединиха към Куба, Венецуела, Боливия, Никарагуа и други, които гласуваха „въздържал се". Според Ал Джазира, голямата част от тях са били против договора, но са предпочели да не попадат в една група с трите авторитарни режима.
САЩ, които изнасят най-много оръжие, преди седмица обявиха, че ще подкрепят документа, въпреки съпротивата на Националната оръжейна асоциация, която лобира в полза на оръжейната промишленост. Асоциацията ще се бори против ратификацията на документа на национално ниво, тъй като той застрашавал правото на гражданите да се въоръжават.