Телата на Качински и съпругата му в Полша - траурът започна

Тленните останки на полския президент Лех Качински и съпругата му Мария бяха  транспортирани директно в Полша с военен самолет, където пристигнаха в 14 часа (15 часа българско време. Преди изпращането им бяха отдадени военни почести.

В Полша днес е първият ден от обявения седемдневен траур.

През нощта в Смоленск е бил неговият брат-близнак Ярослав Качински, който е разпознал тялото на брат си и тутакси се е върнал обратно в Полша.

Президентът и съпругата му загинаха, заедно с още 95 висши военни, заместник-министри и общественици, в самолетна катастрофа край руския град Смоленск. Делегацията пристигаше за поклонение на мемориала Катин, издигнат в памет на над 22 000 полски офицери и интелектуалци, разстреляни в Катинската гора в близост до Смоленск от войските на НКВД през 1940 г.

Телата на останалите жертви на катастрофата бяха транспортирани първо на московското летище Домодедово - за разпознаване от близки и роднини.

На мястото на катастрофата на самолета „Ту-154" край Смоленск работят повече от 800 души, съобщи руското Министерство на извънредните ситуации. В ликвидирането на последствията от самолетната катастрофа работят 882 души и 124 машини. Администрацията на Смоленска област е открила гореща телефонна линия за роднини на загиналите в резултат на катастрофата на самолета, с който пътува полска делегация, начело с президента Лех Качински.

Авиационни експерти проучват черните кутии на самолета на полския президент.
Части от корпуса на самолета, записите от разговора на екипажа с кулата за контрол на въздушното движение и „черните кутии" на самолета са обект на разследването за установяване причините за катастрофата, се казва в изявление на Следствения комитет на руската прокуратура СКП.

Цветя на мястото на катастрофата оставиха премиерите на Полша и Русия. Полският министър-председател Доналд Туск паднал на колене сред отломките от президентския самолет. Стоящият редом с него Владимир Путин се е прекръстил.

В Полша започна едноседмичният национален траур, обявен след гибелта на президента Лех Качински, съпругата му Мария и цялата полска делегация. Наполовина са спуснати всички национални знамена, отменени са увеселителните прояви. Сирени обявиха началото на двуминутно мълчание. Автомобилите спряха по улиците на столицата Варшава точно по обяд, предадоха световните агенции.

Армейски генерал: При пътуването са нарушени разпоредби

Генерал Валдемар Скшипчак, бивш командващ на сухопътните сили на Полша, смята, че при организирането на пътуването на полската делегация за Смоленск са били нарушени разпоредбите, забраняващи на най-важните личности в държавата да пътуват с един самолет, съобщи полското радио, цитирано от БТА.

Такива нареждания са били дадени, след като преди 2 години - при катастрофа на полски военен самолет, загиват 20 души, включително членове на командването на полските ВВС, казва Скшипчак. Генералът изрази съжаление, че отдавна не са вземани решения за подновяване на самолетите, с които пътуват най-важните хора в държавата. Съставът на полската делегация се определя от президентството, а съставът на военната делегация - от министъра на отбраната, обясни висшият военен.

Ройтерс коментира, че въпреки дълбокото чувство на загуба у поляците, катастрофата няма да окаже сериозно влияние върху политическата и икономическа стабилност на Полша.

"Франкфуртер Алгемайне Цайтунг": Качински може сам да е наредил приземяването

Полският президент Лех Качински ще липсва и на германците, пише германското издание "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Изданието публикува статията на Конрад Шулер „По пътя към Катин", в която се описва живота на загиналия президент на Полша.

„Под неговото ръководство Полша излезе от антисемитското, антиевропейското хомофобно блато", пише вестникът. Според ФАЦ Качински е бил всеизвестен със своите „опити за приземяване" на самолет.

"По време на военните действия в Грузия през 2008 г., която той посети, за да изрази своята подкрепа на грузинците на фона на военните действия на Москва, на пилота на президентския самолет бе препоръчано да приземи машината в съседен Азербайджан. Въпреки препоръката, президентът е разпоредил на пилота да кацне в Тбилиси. Пилотът тогава е отказал на президента, въпреки че си е навлякъл гнева на Качински. Може би и този път в Смоленск е имало различия в позициите на президента и пилота", пише вестникът.

Съчувствие от съседите

Съседните на Полша страни скърбят заедно с полския народ за загубата. Тридневен траур е обявен в Литва. „Ние ще скърбим три дни заедно с полския народ, който преживя огромна трагедия", заяви литовският премиер Андрюс Кубилиус след извънредно заседание на правителството.

Бившият премиер на Украйна Юлия Тимошенко призова властите в Киев да обявят понеделник, 12 април, за ден на траур за загиналите в самолетната катастрофа край Смоленск. „Случи се страшна трагедия. В самолетната катастрофа загина един истински приятел на Украйна - полският президент Лех Качински," заяви Тимошенко.

Траурни служби се отслужват по цял свят в католическите храмове и манастири - във францисканския манастир „Св. Антония Чудотворка" и в църквата „Св. Екатерина" в Санкт-Петербург, в католическия храм в София, в САЩ и в други държави.

Лидерите на полската диаспора в Санкт-Петербург се очаква да се завърнат от Катин, където трябваше да се участват в поклонението пред жертвите на масовите разстрели от април 1940 г.
След 1989 г. в Санкт-Петербург официално живеят около 30 000 етнически поляци, но броят на местните жители с полски произход е много по-голям.

Цветя, свещи и кандила оставяха в събота и днес опечалени от трагедията с президента на Полша на оградата на полското посолство в София.

Новините

Най-четените