Премахване на даренията и част от администрацията в МВР, нов закон за силовото ведомство и куп нормативни промени - това са само част от задачите, които си постави силовият министър Цветлин Йовчев.
Министерството на вътрешните работи разполага с 55 170 щатни бройки, като численият му състав не е променян за последните две години. От тях около 36 000 са полицейските служители, останалото е администрацията.
Промени в закони и правилници
Цветлин Йовчев обеща, че до 15 август ще бъде представен изцяло нов ЗМВР. „Целите са разграничаване на политическите и професионалните правомощия, да дефинираме функциите и дейностите в МВР", посочи министърът.
Той се закани да ограничи собствените си правомощия като политическо лице да се намесва в оперативно-издирвателната работа или нарежданията за употреба на СРС, които трябвало да спаднат в пъти, защото в момента претоварвали нашумялото звено СДОТО.
До октомври трябва да е готов и проект на Закон за новосформираната ДАТО, така че да се постигне засилен контрол за прилагането на СРС и по-висока ефективност при прилагането на СРС, и да се създаде баланс между правомощията и отговорностите в системата за защита на националната сигурност. До ноември трябва да се подготви законодателният пакет за службите.
Йовчев каза още, че в момента няма достатъчно добри механизми за контрол над разходите в системата. Министърът се обяви за контрол на законността на действията на МВР, както и на обществените поръчки. Още в близките дни ще бъдат забранени всички дарения, с изключениe на тези от международни организации.
Подготвя се и наредба, която да подобри координацията между МВР и ДАНС. „Например при противодействие на наркотрафика и наркоразпространението ДАНС би трябвало да се занимава с производството и трафика, а МВР с разпространението. Международният тероризъм ще е изцяло на ДАНС, корупцията също ще е тяхна отговорност", посочи министърът.
Той каза още, че когато размерът на финансовите престъпления срещу бюджета е по-голям, ще е отговорност на ДАНС.
„Подготвяме инструкция за работа на органите до досъдебното производство, която ще подпомогне да се управлява по-добре дейността по разследване", заяви Йовчев. Това трябва да стане преди октомври.
По отношение на достъпа до информация, МВР ще публикува годишен план и 6-месечни отчети със статистика за престъпността и разкриваемостта.
Брадва в администрацията
В момента 30% от състава на МВР е от администрация, като целта на Йовчев е броят на служителите зад бюро да бъде намален наполовина. Министърът посочи, че това не означава обезателно уволнения, а в някои случаи може да стане и чрез преназначаване на други позиции.
Според Йовчев, в момента няма ефективно противодействие на престъпността, тъй като 53% от престъпленията в България са кражби, а само 8% от оперативния състав на МВР работи по тях.
Полицаите - на училище и с оценки
„Ще въведем програма за продължаващо обучение на служителите. Служителите не са достатъчно добре подготвени. Ръководният състав не е подготвен. Никой не ги е учил как да управляват. Много трябва да работим по обучението на полицаите на улицата", каза Йовчев и допълни, че резултатите от тази мярка ще дойдат след поне две години.
Вътре в самата система на МВР ще заработят системи за планиране и отчитане на резултатите, а в структурните звена ще бъдат въведени конкретни стандарти за работа.
По думите на Йовчев, ще се променят и критериите за постъпване на работа, издигане и уволнение, като заплащането на полицаите ще е обвързано с оценката, която получават за работата си. Освен това, ще се въведат периодични тестове за лоляност, както и минаване през детектора на лъжата.
Патрулната дейност ще бъде реорганизирана с карта на престъпността по зони и часове, а патрулните коли ще бъдат вкарани в GPS система.
Планира се също възстановяване на статута на извънщатните служител, като в отдалечените места ще се разчита на граждански патрули, основно от бивши полицаи и военни.