Френските студенти започват стачки срещу пенсионната реформа в момент, когато ситуацията в страната започна да се стабилизира. Въпреки че в момента са във ваканция, те са планирали демонстрации в различни части на страната в знак на несъгласие с намерението на президента Никола Саркози да увеличи пенсионната възраст от 60 на 62 години.
След май 1968-а студентите във Франция са тест за оцеляването на правителството и знак за необратими промени.
Франция е с най-ниската възраст за пенсиониране в Европа, въведена още по времето на президента Франсоа Митеран.
Парламентът трябва да гласува пенсионната реформа утре, а за четвъртък е насрочена национална стачка. Самата реформа трябва да влезе в сила от 15 ноември.
Според президента Саркози промените са неизбежни, тъй като населението на Франция бързо застарява и бюджетният дефицит расте. Той заяви категоричен отказ да отстъпи от реформите, а синдикатите отговориха с призив за национална стачка на 28 октомври, четвъртък. Следващата е насрочена за 6 ноември. На фона на нестихващите протести общественото подкрепа за Саркози падна до рекордното ниво от едва 29%.
Според проучване на "Франс соар", само 31% от французите са доволни от държавния си глава, докато 57% от тях одобряват действията на синдикатите. Проучването на "Журнал дьо диманш" показва още, че одобрението за реформите е още по-ниско в сравнение с допитването през септември, а недоверието към президента достига 70%.
"Това най-ниският рейтинг от встъпването на Саркози в длъжност през 2007 г. и един от най-ниските рейтинги на френски президент изобщо", отбелязва изданието.
Три от 12-те национални рафинерии вчера решиха да спрат протестните си действия, довели до опасения за възникването на сериозна криза за горива в страната. Седем обаче все още са затворени. И боклукчиите в Марсилия отмениха протестите си.
Всички 200 депа за гориво бяха деблокирани в понеделник, а енергийният министър Жан Луи Барло обеща, че 80% от бензиностанциите ще работят нормално от днес, 26 октомври.