Европейската комисия заведе ново дело срещу България заради незаконните депа за отпадъци. Причината са 113 действащи депа за отпадъци на територията на страната, които не отговарят на европейските изисквания от четири години - и създават риск за здравето на хората.
Според евродирективата за депонирането на отпадъци съществуващите депа не могат да продължават да функционират след 16 юли 2009 година, освен ако не са в съответствие със законодателството на ЕС.
След изтичане на срока през 2009 г. ЕК изпрати писмо до България и повдигна въпроса за покриване на изискванията на проблемите сметища. Бавният напредък през следващите години накара ЕК да открие процедура за нарушение през април 2012 г., като по това време функционират 124 проблеми депа.
Наскоро екоминистър Искра Михайлова призна за „голям риск" България да бъде съдена в Европейския съд, ако до 2015 г. не са построени 22 депа за твърди битови отпадъци.
България впоследствие информира Брюксел, че до юли 2015 г. ще бъдат изградени 23 нови депа за отпадъци, съответстващи на изискванията, но не предоставя ясен график за постигане на тази цел. Процесът се бави допълнително и от съдебните битки.
През април най-сетне трябва да започне строителството на завода за боклук в София. Ако съоръжението, обещавано още в мандатите на Софиянски и коригирани от ЕК, бъде построено, ще е първият в България завод за боклук.
„С цел да ускори закриването и почистването на незаконните сметища Комисията реши да заведе иск срещу България пред Съда на Европейския съюз", съобщиха от пресслужбата на комисията.
През октомври м.г. Европейската комисия официално даде България на съд заради вятърните паркове край нос Калиакра и липсващата от страна на държавата задължителна защита върху защитените видове. ЕК води 14 наказателни процедури срещу страната ни.