Законовата забрана на абортите в католическа Ирландия се пропука, след като парламентът разреши аборт по медицински показания.
Допуска се прекъсване на бременността в случаите, когато животът на майката е застрашен, включително при риск от самоубийство.
Предстои одобрението на новия закон и в горната камара на парламента, където управляващите имат мнозинство.
Промяната беше широко дискутирана в продължение на месеци, след като 31-годишната индийка Савита Халапанавар, поискала прекъсване на бременността по медицински причини, почина миналия октомври. Молбата ѝ била отхвърлена, защото животът ѝ в този момент не бил в опасност, но малко по-късно жената починала от сепсис заради помятането.
Смъртта й предизвика дебати в Ирландия, която бранеше забраната за абортите дори в Лисабонския договор.
Приетият късно снощи закон разрешава аборт, ако продължаването на бременността поражда "реален и значителен риск" за живота на майката, като това обстоятелство трябва да се удостовери от лекарите. Ако е налице риск от самоубийство на майката, се изисква единодушното разрешение на акушер-гинеколог и двама психиатри.
Петима от 76-те депутати на консервативната партия "Фина гейл" на премиер Енда Кени гласуваха против закона и бяха изключени от парламентарната си група. Сред отказалите да гласуват за този закон беше и Лусинда Крейтън, чието име се спрягаше за следващия лидер на "Фина гейл". Крейтън губи поста си на министър по европейските въпроси.