Отваряне на досиетата КТБ и пълна мобилизация на държавните институции по разкриване на информацията за състоянието на банката - това поиска президентът Росен Плевнелиев в специално обръщение към депутатите от 42-то Народно събрание днес.
"За 25 години демократичен преход все още не е казана цялата истина за принадлежността към комунистическите тайни служби. Това беше грешка, а днес не бива да допускаме същата грешка, ако не отворим досиетата КТБ", обяви държавният глава.
По думите му - не бива те да се превръщат в "новата златна мина за изнудване на политици", като се замете истината за банката.
„Ако се разкрие цялата истина за нерегламентирани връзки на политици, съдии, прокурори, общественици с КТБ, подмененият преход на България ще приключи, а истинският ще започне", каза президентът. Българската държавност ще направи смел скок напред в очите на гражданите", заяви Плевнелиев.
Той призова институциите "да си свършат работата докрай", като се обърна специално към БНБ, КФН, НАП, Прокуратурата и комисиите за предотвратяване на конфликт на интереси и за отнемане на незаконно придобито имущество.
"Офшорка по офшорка, актив след актив" трябва да се направи пълен преглед на състоянието на КТБ, да се оцени дали има дупка, ако има - колко е голяма и къде са отишли парите, призова Росен Плевнелиев.
Той обърна внимание и на проблемите в БНБ и призова депутатите в последните си работни дни да внесат допълнителна доза стабилност в банковата система. „БНБ е този регулатор, който трябва да изразява в най-висока степен устойчивост и доверие. Но каква е ситуацията днес - имаме подуправител, който отговаря за банковия надзор, но той, освен, че е обвиняем, е и в отпуска именно във време на проблем с голяма банка. От друга страна управителят на БНБ декларира готовност да подаде оставка. Надявам се Народното събрание да преодолее тази нестабилност и да се произнесе възможно най-скоро по кадровия проблем в БНБ", заявли Плевнелиев и призова политиците поне да не политизират излишно ситуацията в централната банка през месеците на предизборна кампания.
За по-малко от година и половина вече второ редовно избрано правителство подаде оставка, подчерта Плевнелиев. „През втората половина на 2014 г. ще се сменят три правителства. Същото беше и в първата половина на 2013 г. Три правителства се сменят в рамките на половин година вече втора поредна година. Това е белег на все по-трайна нестабилност, която затруднява икономиката и обществото", заяви президентът и призова към постигането на повече политическа, финансова, икономическа, но преди всичко институционална стабилност.