Брюксел казва днес кога и как влизаме в Шенген

Очаква се днес министрите на вътрешните работи на ЕС да отложат за октомври решението си дали България и Румъния да се присъединят към шенгенското пространство. На 17-18 октомври е насрочена срещата на върха на ЕС. Такива са предварителните коментари и очаквания за изхода от дискусиите, обявени от световните агенции.

Независимо че вчера премиерът ни Бойко Борисов отново заяви, че е оптимист за резултатите, тъй като е съвършено ясно, че България е изпълнитела техническите критерии за зоната. Същата е и тезата на Букурещ.

Решението за разширяването на пространството без граничен контрол обаче трябва да бъде взето единодушно от 22-те държави членки, което прави постигането му трудно от политическа гледна точка. Особено след като Холандия и Финландия обявиха, че ще наложат вето за разширяването на пространството без граничен контрол.

Техният основен мотив е, че двете балкански страни не са постигнали достатъчно в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

Въпреки това полското председателство на ЕС отказа да премахне въпроса от дневния ред на днешния Съвет по правосъдие и вътрешни работи. Очаква се Варшава да предложи поетапно присъединяване на България и Румъния - до края на годината с въздушните и морските граници, а след годишния доклад по механизма за сътрудничество и проверка през 2012 г. - и със сухопътните.

Досега осем страни са влезли в Шенген именно чрез двуетапно присъединяване.

Според анонимни източници Франция и Германия, които първи проявиха скептицизъм към готовността на България и Румъния за Шенген, са склонни на такъв компромис.

Правителството в Хага обаче отхвърля и предложението за присъединяване на два етапа.

Според договора за присъединяване на България към ЕС, страната е длъжна да стане част от шенгенското пространство. По тази причина в дебата не стои въпросът дали България ще се присъедини към Шенген.

Новините

Най-четените