Евентуалните ангажименти на България по финансирането на противоракетната отбрана (ПРО) ще бъдат доста минимални.
Това заяви президентът Георги Първанов, който участва в двудневната среща на върха на НАТО в Лисабон на брифинг за българските медии.
Основната тежест се поема от други страни, преди всичко от САЩ, обясни той.
Що се отнася до разположението на отделните елементи, това категорично не е обсъждано - това е политическа дискусия и няма място за подобен дебат тук, посочи държавният глава.
Засега беше важно да се стартира въпросът, да има принципна договореност за изграждане на различните "етажи" и особено това, което тревожеше всички и в крайна сметка намира едно много убедително позитивно решение - взаимодействието с Русия, каза президентът.
По думите му става дума не за единна ПРО между НАТО и Русия, а за съгласуваност на отделни елементи при наличието на прозрачност, ефективност и реципрочност.
Бил съм на няколко срещи на най-високо равнище, смятам, че това е най-ползотворната среща, каза президентът Първанов, според когото оценките, че срещата е историческа, едва ли са пресилени.
Приемането на Стратегическата концепция на НАТО, даването на решаващ старт на въпроса за противоракетната отбрана, при това в съгласуваност с Русия, стартирането на прехода в Афганистан, което дава ново качество на отношението ни в рамките на ИСАФ - това са все неща, които наистина са жалони за развитието на НАТО и показват висока степен на съгласуваност, на консенсус в работата на Алианса, каза президентът.
Диалогът между Русия и НАТО придобива ново качество, той не просто "рестартира", заяви Първанов.
Очаквам предстоящата среща НАТО-Русия, в която ще участва президентът Медведев и за която ключова роля в организацията й играе президентът Обама, наистина да покаже висока степен на доверие, много активен диалог - не само по тази възлова тема за ПРО, но диалог, който можем да наречем стратегически, посочи българският президент.
НАТО покани Русия в ПРО проекта
НАТО официално покани Русия към сътрудничество по проекта на ПРО за евроатлатническия регион.
Това се казва в декларация на Съвета "Русия-НАТО", провеждащ се в Лисабон в рамките на срещата на върха на страните членки на Пакта.
В декларацията се заявява и желанието на НАТО за сътрудничество с Русия при гарантиране сигурността на региона на основата на съвместно идентифициране на евентуалните заплахи.
Ние искаме постигане на дълготрайно партньорство между НАТО и Русия и ще действаме съобразно това, очаквайки взаимност и от Москва, се казва в декларацията.
Лидерите на 28-те страни от НАТО предложиха на Русия също така да бъдат възобновени съвместните учения по „противоракетна отбрана на театъра на военните действия".
Провеждането на тези съвместни учения бе прекратено заради конфликта в Грузия през 2008 година.