Броени дни преди президентските избори в САЩ, повечето от влиятелните вестници в страната обявяват зад чия кандидатура ще застанат.
Традицията датира от десетилетия и се смята, че не влияе толкова силно на гласоподавателите, които са имали възможността да видят кандидатите на предварителните дебати. За сметка на това, позицията на регионалните издания най-често показва електоралните нагласи там, където те излизат.
Към момента, президентът Барак Обама е подкрепен от 30 американски вестника срещу 23 за неговия конкурент Мит Ромни. Републиканецът е успял да спечели обратно 8 издания, които преди 4 години са били на страната на опонента му. На негова страна са New York Post и Des Moines Register
Барак Обама се ползва с подкрепата на само едно издание, което на предишния вот е предпочело Джон Маккейн.
Същевременно, общият тираж на вестниците зад Мит Ромни е едва 4,261 млн. броя срещу почти двойно повече при подкрепилите Обама (8,361 млн.). Най-четените The Wall Street Journal и USA Today традиционно не демонстрират симпатия към конкретен кандидат.
Третият по тираж в САЩ The New York Times призова американците да гласуват на предстоящите президентски избори в САЩ за Барак Обама, а не за неговия съперник Мит Ромни.
Вестникът посочва в редакционна статия, че Обама е предотвратил нова Голяма депресия въпреки съпротивата на републиканската опозиция, а освен това е реформирал здравеопазването и е спомогнал за въвеждането на регулация на Уолстрийт.
The New York Times разкритикува външнополитическия екип на Мит Ромни, като, според изданието, сенаторът-мормон се е заобиколил с неоконсерватори, които живеят в епохата на Джордж Буш-Младши.
Вестникът е "крепост" на демократите от над 50 години, което често е ставало повод за критики от страна на републиканците.
Други влиятелни вестници, подкрепили Барак Обама, са Los Angeles Times (четвърти по тираж), San Jose Mercury News и The Washington Post
Най-влиятелното издание, което подкрепя Мит Ромни е The New York Post с дневен тираж от 555 000 броя. В редакционната си статия по темата, изданието е категорично: "Преди четири отчайващо дълги години, изморената от войни и икономически проблеми Америка рискува със спасител. Не се получи".
Америка ще избере своя президент на 6 ноември. Барак Обама упражни правото си на глас предварително преди няколко дни.