Има нещо гнило в атентатора...

Терористът от Бургас не е типичен атентатор самоубиец, твърди експертът от Международния институт по контратероризъм в Херцелия д-р Боаз Ганор в анализ, публикуван във в."Джерусалем пост", съобщава в. "Труд".

Той коментира лицето, което охранителните камери на бургаското летище Сарафово са заснели и за което вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов потвърди, че това е атентаторът.

Д-р Ганор посочва няколко особености, които не се връзват с типичните атентатори от мюсюлмански произход, решили да извършат самоубийствен акт: те не носят перуки, не се дегизират и не носят документи за самоличност, дори ако са фалшиви.

Според израелския експерт бургаският терорист най-вероятно е имал намерение да остави бомбата в багажника на автобуса с израелски туристи, след което да напусне мястото под чуждата самоличност, осигурена му от фалшивите документи - и прикрит от перуката и бейзболната си шапка.

Пътуването с такси също не се вписвало в профила на терориста камикадзе. С този пример израелският експерт подкрепя хипотезата си, че атентаторът е искал да избяга от мястото на взрива. Очевидно мъжът се е отнасял грижливо към външния си вид - нетипично за хора, решили да сложат край на живота си, пише Боаз Ганор. Той дава за пример добре епилираните крака на мъжа, заснет от камерите, както и старателно оформените вежди, видни на фотографията на главата, съхранявана в бургаската морга. 

"Атентаторите шахиди биха отишли на акция най-много с обръсната брада, за да не събудят подозрение, но едва ли биха се явили пред Аллах с къси панталони и подобен обиден атрибут, какъвто е женската перука", разсъждава д-р Ганор. По думите му терористът определено не е имал намерение да умре по време на атентата. Бермудите като нетипичен атрибут бяха споменати и от български експерт преди време.

"Ню Йорк таймс": Отношенията България-Израел са в опасност

Същевременно в. "Ню Йорк Таймс" пише, че след атентата в Бургас отношенията на България с Израел са в опасност, предаде БТА. Според изданието фактът, че близо две седмици след експлозията на 18 юли българските следователи още не са идентифицирали атентатора и не обявяват публично кой смятат, че стои зад акта, излага на опасност тесните връзки на България както с Израел, така и с арабските страни в Близкия изток.

"Българските власти видимо не са склонни да се присъединят към израелския премиер Бенямин Нетаняху, който публично хвърли вината за атентата върху "Хизбулла" и Иран - становище, което неофициално се споделя от американски представители. Вместо това правителството се опитва да не разкрива подробности по разследването, надявайки се да избегне грешки в ситуация с глобални политически последици и отражения върху сигурността на фона на все повече свидетелства за война в сянка между Израел, от една страна, и Иран и "Хизбулла" от друга".

Вестникът цитира политолога от Нов български университет Владимир Шопов, който казва, че за малка България да излезе и открито до назове "Хизбулла" в такъв контекст е равносилно на това да навлезе в минно поле.

"Трябва да си абсолютно сигурен, наистина напълно уверен, че убедителните ти доказателства ще издържат пред всички останали страни от ЕС", допълва той. Представител на българската служба за сигурност, пожелал анонимност, каза, че в схемата на нападението и уликите има ясна насока, която води към "Хизбулла", но че ще е нужно известно време преди да може официално да се каже нещо категорично.

Според българския външен министър Николай Младенов: "България има мюсюлманско малцинство. Има и много араби, дошли в страната, и не бихме искали те да се чувстват дамгосани по някакъв начин заради този акт. Това е спокойна страна и бихме искали да остане такава." Младенов отхвърли критиките за бавния ход на разследването с думите: "Да дадем на хората, които работят по случая, възможност да си свършат работата."

Новините

Най-четените