Дружеството за "Южен поток" ще е 50 на 50, цената на АЕЦ "Белене" не е ясна. Това са двете новини - първата обявена дни преди това, от днешната визита на руския премиер Владимир Путин.
С днешните подписи под две споразумения България влиза в "Южен поток" - окончателно и безвъзвратно. От българска страна се разписа Мая Христова, изпълнителен директор на Български енергиен холдинг (БЕХ), а от руска - Алексей Милер, председател на "Газпром".
Споразумението между акционерите на "Газпром" и БЕХ по отношение на проект "Южен поток" предвижда създаване на смесено дружество с участие 50 на 50. Както стана ясно, руската страна се е съгласила сметките на компанията да са в държавната Българска банка за развитие.
Третото споразумение, подписано днес, е за прилагане на договора за социално осигуряване между България и Русия.
Премиерите Бойко Борисов и Владимир Путин са имали 15-20 минути среща на четири очи.
Въпреки че Борисов беше обявил предварително, че за АЕЦ "Белене" няма да стане дума, все пак е станало.
"Днес говорихме и за друг важен проект - за АЕЦ "Белене" - заяви руският премиер на съвместната пресконференция с Борисов - Договорихме се, че до края на годината ще бъде одобрен техническият проект на централата.
Отнасяме се с голямо уважение към позицията на българския премиер, който настоява този проект също да стане общоевропейски. Този проект е голям, обширен и се нуждае от много големи финанси.
Руската страна е готова да го осъществява в максимално благоприятен за нашите български партньори режим - пълен цикъл, с доставка на оборудване, с местни компании, с присъединяване на други западноевропейски компании към този проект, с доставяне на гориво, с утилизирането му след това".
Путин отново припомни готовността на Москва, заявявана неколкократно от януари 2008-а насам, за държавните кредити, които Русия е готова да отпусне за този проект.
Едно обаче се разбра - цената, заради която руската държавна компания "Атомстройекспорт" беше предпочетена като строител на централата пред чешката "Шкода" - 3.970 млрд. евро, не е тази...
Как Борисов коментира подписаното за "Южен поток" споразумение?
Цитат: "Материалната изгода на България от "Южен поток" е очевидна". - Никога не сме обвързвали един проект с друг, никога не е имало посредници между нас. И двамата сме си извоювали името на хора с характер. Има прагматични отношения между България и Русия.
С подписването на днешното споразумение за „Южен поток" правителствата в следващите 5-6 мандата ще получават над 2 млрд. в бюджетите си. С този договор даваме възможност на следващите поколения".
От пресконференцията на двамата премиери не стана ясно дали цената на газа за България е била ползвана за разменна монета в преговорите за "Южен поток". Както е добре известно, любим прийом на Москва е да преговаря в пакет. Още повече, че днес руското издание РБК съобщи, че "Газпром експорт" е формулирал пакетно предложение за цените на газа, доставян за България, в което се предвижда те да се понижат от 5 до 7 % до края на 2012 г.
Намалението става възможно, като се отчита цената на газа в последно време. В съобщение, разпространено от правителството на Русия, се посочва, че конкретни параметри и ценови условия са фиксирани в протокол, подписан от "Газпром" и "Булгаргаз" след визитата на министъра на енергетиката на Русия Сергей Шматко в София през юли 2010 г.
Тогава е било договорено да се премахнат посредниците при доставката на руски газ за България от януари 2013 година. Договорка е имало и за сключване на дългосрочен договор за доставки между "Газпром" и "Булгаргаз" до 30 юни 2011 г.
Както стана ясно от изказването на Путин и Борисов засега проектът за нефтопровод Бургас-Александруполис отива в трета глуха. Казано по-иначе, премиерът Борисов благодари на колегата си Путин, че е проявил разбиране към българската позиция за проекта. Още веднъж заявих нашата позиция - според населението и специалистите, той би нарушил екоравновесието и е опасен за българския туризъм, заяви Бойко Борисов.
Стенограмата от разговара между Борисов и Путин е публикувана на сайта на Министерския съвет.