Социалистите и „Атака" започват разговори в търсене на общ език за евентуално управление. „Ще обсъдим двете програми - имаме допирни точки", заяви Корнелия Нинова в студиото на bTV. Тя твърди, че ръката на БСП е протегната към всички партии без ГЕРБ, за да може бъдещото програмно правителство да се ползва с широка обществена подкрепа.
Вече стана ясно, че съставянето на кабинет минава през „Атака", тъй като нито ГЕРБ, нито БСП и ДПС разполагат с мнозинство в парламента. В изборната нощ Волен Сидеров обяви, че ще коалира само със себе си и своя „План" за управление на България. Нинова обаче е на мнение, че в едно „програмно правителство" всеки трябва да направи отстъпки от предизборните си обещания.
Червените ще се опитат да смекчат някои от исканията на Волен Сидеров, сред които 1000 лв минимална работна заплата и 500 лв минимална пенсия. „Надяваме се да го убедим, че това не е възможно, особено в близките месеци. Нашето предложение е 450 лв минимална заплата до края на мандата", обяви Нинова.
Все пак, тя вижда общи позиции с „Атака". Например, такива са неотложните мерки към бизнеса, сред които държавата да стане изряден платец на ДДС и други задължени към частния сектор. Социалистите остават твърдо за проекта АЕЦ „Белене", каквато е позицията и на „Атака".
Според Корнелия Нинова в новия програмен кабинет ще има повече експерти, а не партийци. „Един програмен кабинет ще работи за стабилна икономика, увеличаване на доходите, подпомагане на бизнеса. Ние няма да бягаме от политическа отговорност, но целта е тези хора да могат да свършат работата и да имат голяма обществена подкрепа", допълни тя.
„От БСП протягаме ръка към всички в името на национални приоритети за изпълнение на програмата - разпределили сме я в мандата и в рамките на следващите 10-15 години", обяви новият - стар депутат.