Румъния се даде на Шеврон

Румъния даде на американския енергиен гигант „Шеврон" нужните сертификати, за да започне проучвания за добив на шистов газ в източната част на страната.

Букурещ първоначално одобри споразумения за концесия за изследване и експлоатация на шистовия газ в блоковете Вама Веке, Адамклиси и Костинещ на черноморския бряг, който е близо до Добруджа. Последва неколкомесечна пауза, предизвикана от поредица протести.

Само преди девет месеца срещу шистовия газ и т.нар. „фракинг" имаше протести в град Вама Вече, който се оказва близо до предполагаемото находище. Тогава правителството спря „Шеврон" и намеренията му.

Въпреки че сега румънската позиция по спорната тема тотално се преобръща, ходът на правителството не е изненадващ.

С голямо мнозинство парламентът отхвърли предложението за забрана на проучванията, което бе и предизборно обещание на премиера Виктор Понта, докато бе в опозиция.

След като бе преизбран през декември, Понта изненадващо вкара темата в политическия дневен ред, тъй като тогава изтече мораториумът върху проучванията за шистов газ. Само преди дни той заяви, че подкрепя възможностите за развитие на алтернативни енергийни източници, включително и на шистовия газ.

„Проучвания - да. Когато бъде потвърдено наличието на шистов газ, което ще отнеме пет години, тогава ще вземем решение, предполагащо „да", ще добиваме шистов газ в съответствие с всички европейски и световни стандарти за защита на околната среда", заяви Виктор Понта.

„Шеврон" получи т.нар. зонирани разрешителни, които важат за източната част на Румъния. Това предизвика силно гражданско недоволство, поради спорния метод на хидравлично разбиване и вредното му въздействие върху околната среда.

Следващата стъпка включва „Шеврон" да получи разрешително за строеж, преди да започне сондирането, нужно за проучванията.

За момента Брюксел не е реагирал на стъпването на "Шеврон" в Румъния. Резултатите от скорошно проучване, публикувано от Европейската комисия, показват, че засега няма нужда от специфично общоевропейско законодателство за шистовия газ.

Европарламентът излезе с препоръка държавите-членки да решават спорния въпрос с националните си регламенти.

#3 Ингве 02.02.2013 в 10:42:42

Учете се от челния румънски опит, г-да български политици! Бързайте да не останем по-назад от Румъния. Шеврон е компания, изгонена дори от Южна Америка заради тоталната екологична катастрофа, предизвикана от същата компания. честито на северните ни съседи, а ние, нали сме пакет с тях, скоро ще се запознаем със суровия енергиен гигант.

#5 skyliner34 03.02.2013 в 01:21:56

Ингве, ако си седиш по цял ден на стола и гледаш тоз и оня какво прави, много ясно, че ще започнат и тук да пробиват...

#6 Оня Дето Го Трият 03.02.2013 в 12:23:33

По цял свят дупчат (и най-вече в Америка), само местните индианци са твърдо против всякакъв прогрес. Построите им екологична атомна централа!

Новините

Най-четените