Eдин твърде критичен доклад за България през 2014

Еврокомисията финализира изключително критичен доклад, пише "Сега". Нито една от важните препоръки на Брюксел не е изпълнена.

Провалът на управляващите в различни сфери няма как да не бъде акцент в предстоящия в началото на 2014 г. евродоклад. От седмица насам министърът на правосъдието Зинаида Златанова подготвя публиката за много критичен доклад през януари, пише авторът на публикацията Доротея Дачкова.

По думите й две ръководства на прокуратурата, две правителства и две мнозинства в парламента не трябва да бягат от отговорност.

Българските власти традиционно подхождат формално към забележките и препоръките на Брюксел.

ВСС още не е решил проблемите със случайното разпределение на делата, атестациите на магистратите. Не е готов механизмът, с който обективно да се измерва натовареността на съдиите и прокурорите, така че да се избегне дефицитът с неравномерното натоварване на магистратите.

Няма как да бъде отчетен напредък по стотината дела и разследвания, които Брюксел следи изкъсо. Част от тях са за неразкрити поръчкови убийства от последните 20 години. Няма окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта. Нито развитие по чувствителните дела "САПАРД", за които критики имаше в последния доклад от лятото на 2012 г.

В последния доклад на ЕК като "голям провал" бе отчетено изчезването на осъдените за организиран рекет бивши барети Пламен Галев и Ангел Христов, известни като Братя Галеви. "Да се запълнят празнините при ефективното изпълнение на съдебните решения, като например укриването с цел избягване изпълнението на присъда лишаване от свобода или неизпълнението на финансови наказания, наложени по съдебен ред".

А сега можем да се "похвалим" с нов изчезнал с окончателна присъда по знаков процес - Илиян Тодоров, осъден на доживотен затвор за двете убийства пред дискотека "Соло", който вместо да влезе в затвора, изчезна безследно.

Не е приключила и работата по новия Наказателен кодекс, както препоръчваха от Брюксел. Цацаров поръча функционален одит на държавното обвинение, в който бе признато, че има политическо влияние върху него. След този най-важен извод от одита обаче нямаше конкретни действия нито от прокуратурата, нито от съдебния съвет, които да са насочени към пресичането на тази практика.

Новините

Най-четените