Русия пак пробва Бургас-Александруполис

Русия не се е отказала от нефтопровода "Бургас-Александруполис", обяви руският министър на енергетиката Александър Новак в интервю пред ИТАР -ТАСС. Москва разглежда проекта за петролопровод като "замразен" - въпреки че в края на 2011 г. страната ни се отказа от участие.

Тръбата Бургас-Александруполис трябваше да транспортира руски и каспийски петрол до гръцкото пристанище Александруполис в Егейско море. Проектът бе част от т.нар. "Голям шлем" в енергетиката, проектиран при президента Георги Първанов (2002-2012 г.) - заедно с другите руски проекти за АЕЦ „Белене" и газопровода "Южен поток".

Споразумението бе подписано между Русия, България и Гърция на 15 март 2007 г., но впоследствие се появиха опасения за екологичните вреди от петролопровода за крайбрежието на Черно море - петролът трябваше да се разтоварва през специални съоръжения - буйове, в морето край Бургас.

Отделно експерти предупредиха, че проектът е икономически неизгоден за страната ни. С тези мотиви правителството на ГЕРБ официално го отказа.

"Независимо от заявеното от българската страна излизане от проекта, ние изхождаме от това, че споразумението от 2007 г. между руското, българското и гръцкото правителства продължава да действа. Да се говори за край на проекта е преждевременно, тъй като едностранно оттегляне в споразумението не е предвидено", коментира Новак пред руската медия.

Той съобщава, че на 7 и 8 април руско-българската междуправителстена комисия ще разгледа въпроса за рестарт на строителство на нефтопровода.

Новак цитира Виенската конвенция за правото в международните договори, която предвижда определени условия при отказ - в съответствие с положенията в договора или по всяко време със съгласието на участниците.

„Взаимно съгласие към днешна дата не е постигнато. Не може да се каже, че проектът завинаги е потънал в забвение. Проектът е замразен, защото една от страните сега не изявява желание да участва в реализацията му", допълва Новак.

Москва замисли нефтопровода така, че тръбата с руското черно злато да заобиколи Босфора и Дарданелите. Дължината на тръбата е проектирана на 285 км, като целта е да пренася първоначално 35 милиона тона петрол годишно, стигайки в бъдеще 50 милиона тона годишно.

През май 2009 г. в Поморие се проведе местен референдум - и 98 на сто гласувалите се обявиха срещу изграждането на „Бургас - Александруполис". В Бургас допитването се провали, тъй като едва 27 на сто отидоха до урните.

Новините

Най-четените