Робите от Родопите в София на 11 април

Миньорите в ГОРУБСО-Мадан си получиха старите заплати, но не работят, а металурзите от ОЦК-Кърджали нито си получиха заплатите, нито работят. Това е към днешна дата състоянието на двете предприятия, оглозгани от "Интертръст холдинг" на Валентин Захариев.

Обявените намерения да излеят гнева си в София още не се сбъднаха. Миналия уикенд лично премиерът Борисов, при първата публично заявена такава заплаха, отиде в Кърджали, когато се раздаваха по 325 лева социални помощи на металурзите.

Проблемът е, че между КНСБ и КТ Подкрепа има принципни различия относно това да има ли протест в София. Според първия профсъюз - ще има идната сряда, 11 април, но от организацията на д-р Тренчев смятат, че така се "набъркват в политиката" и това е "все едно да ухапеш ръката, която те храни".

Любопитна подробност е, че когато Валентин Захариев приватизираше "Кремиковци" през 1999 г. синдикатите бяха сред най-ревностните привърженици на сделката с него, особено КНСБ.

700 миньори в Мадан не работят въпреки договорената с помощта на премиера Бойко Борисов сделка, при която акциите на "Интертръст холдинг" в ГОРУБСО-Мадан бяха купени от консорциума "Минстрой" на Николай Вълканов и "КЦМ Пловдив". На 24 март миньорите получиха близо 1 млн. лева забавени плащания, а Вълканов обяви, че отваря мините до няколко дни.

След като Борисов дойде лично да обяви сделката в родопския град, лъснаха задължения за над 30 млн. лева на Захариев - дългове, освен към хазната, към общината, за осигуровки, ток, консумативи и др.

Инспекцията по труда е издала предписание за изплащане на февруарските заплати на миньорите до 12 април. "Не са платени и 35 000 лева глоба", каза шефът на пловдивската инспекция Атанас Чернаев, съобщи "24 часа". Изразходваният ток в мините за над 130 000 лв. също не е платен, а в рудниците се поддържа само водоотлив при режим 4 часа без електричество и 3 часа с ток, пише кореспондентът на изданието в Смолян Валентин Хаджиев.

По същия начин глоби за над 115 000 лева от инспекцията по труда в Кърджали, наложени на ОЦК, стоят неплатени.

Ако не бъде финализирана сделката за ГОРУБСО-Мадан, миньорите ще се присъединят към недоволните от ОЦК-Кърджали, и ще дойдат на протест в София, каза Валентин Никифоров, вицепрезидент на КНСБ. След това ще се премине към блокиране на границата с Гърция.

До края на март работещите в ОЦК трябваше да получат на сто процента дължимите си заплати, които според Захариев не са за повече от два месеца, според металурзите - за повече.

Синдикален натиск

От КНСБ обявиха, че на 11 април, сряда, от 10 часа ще има протестна акция пред сградата на "Интертръст" в София, като шествието след това ще продължи и пред Народното събрание.

Според председателя на КНСБ Пламен Димитров, тревожещото по сделката с ГОРУБСО-Мадан е, че сегашният собственик рекетира бъдещия с нови изисквания относно задълженията на предприятието към различни банки. Между 500 и 700 хиляди лева са новите дължими суми по заплати, посочи още Пламен Димитров, но Вълканов е обявил пред синдикатите, че ще ги изплати. В средата на април изтича срокът, даден от МИЕТ на ГОРУБСО-Мадан за прекратяване на концесията.

"Ако дотогава ако не се финализира сделката, МИЕТ разваля концесията. За нас е недопустимо г-н Захариев да продължава да разиграва всички, заедно с това и българското правителство. Апелирам към всички миньори да бъдат готови за форма на натиск и протест, ако се налага и към министър-председателя и министъра на икономиката - твърдо да се реши, да се финализира", призова Димитров, предаде БНР.

Очакваме да си получим заплатите, очакваме нов менджмънт, да бъдат съвсем нови хора, които да работят добре, заяви и Ани Георгиев, лидер на КТ "Подкрепа " в ОЦК-Кърджали. Според него решението на колегите му от КНСБ стачкуващите да отидат и в столицата граничи с политиката.

"Лично мое мнение е, че това, което колегите от КНСБ мислят да правят, е все едно да ухапеш ръката, която те храни. Вече е набъркана политиката. БСП започва да протяга дългата си ръка. Ще посъветвам моите хора да не ходят в София, това е пошло, разбирате ли", каза Георгиев.

На въпрос защо се стигна до тази ситуация, Георгиев обясни, че това е дългосрочна политика на минали правителства, които са били облагодетелствани или са потулвали нещата.

"Много предприятия са на това ниво в момента. Законите са направени така, че работниците са ощетени винаги. Законодателната система е такава, че унищожава хората в тази държава. Ако аз не си платя тока, ще ми го изключат, а на г-н Захариев не го изключваха. Държавата ни е такава. Ние сме си виновни за тези, които ни управляват и за които гласусваме", казва синдикалният лидер.

Новините

Най-четените